• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2872
  • Dodano: 2024-02-14 / 08:41
  • Komentarzy: 3

  Dom Expo do wyburzenia. Muzealnicy apelują o ochronę Cementowni Silesia

  (Fot. Sławoj Dubiel)

  (Fot. Archiwum)

  W Opolu narasta kontrowersja wokół planów wyburzenia budynków DomExpo, które swoją historią sięgają czasów po dawnej Cementowni "Silesia". Od momentu, gdy stało się jasne, że właściciele obiektu pragną go zrównać z ziemią, społeczność miasta oraz internauci wyrażają swoje niezadowolenie. Do ich głosów dołączyli teraz pracownicy Muzeum Śląska Opolskiego, którzy stanowczo sprzeciwiają się tej decyzji.

  Historia budynków DomExpo jest sięga 100 lat wstecz, obiekty po wojnie służyły jako magazyny zboża. Dziesięć lat temu, wydawało się, że wiekowe mury zostaną zniszczone, znalazł się inwestor i budynek został wyremontowany. By otworzyć Dom Expo konieczne było odnowienie silosu przy ul. Kępskiej w Opolu, co zajęło 14 miesięcy. Inwestycja w Opolu pochłonęła 60 milionów złotych i właściwie od momentu otwarcia zaczęła umierać. DomExpo, zajmujące powierzchnię około 15 tys. m2, tylko przez moment świeciło triumfy, goszcząc blisko 100 wystawców. Z biegiem czasu zainteresowanie miejscem spadało, a obiekt zaczął powoli popadać w zapomnienie. W 2022 roku pojawiły się ambitne plany transformacji jednego z opolskich obiektów w największe centrum sportowe w południowej Polsce. Nowy właściciel, dostrzegając ogromny potencjał tkwiący w tej przestrzeni, postanowił nadać mu nowy wymiar, skupiając się na promowaniu aktywności fizycznej, rozwoju, rozrywki oraz jakości spędzania wolnego czasu.

  W ostatnim czasie, budynki przy ulicy Kępskiej stały się obiektem dyskusji nie tylko ze względu na swoją estetykę, ale również przez kontrowersje związane z zarzutami o wyłudzenia kredytów. Właściciele DomExpo złożyli wniosek o wyburzenie do Urzędu Miasta, co wywołało szerokie reakcje społeczne i skłoniło do działania wojewódzką konserwator zabytków, Monikę Ożóg. Rozważana jest opcja wpisania obiektu do rejestru zabytków, co miałoby na celu ochronę dziedzictwa przemysłowego Opola.

  W liście otwartym pracownicy Muzeum Śląska Opolskiego wyrazili swoje zaniepokojenie planami wyburzenia i apelują o zachowanie obiektu dla przyszłych pokoleń. Podkreślają wartość historyczną i kulturową DomExpo, jako świadka przemian społecznych i gospodarczych w regionie.

  W ostatnich dniach media obiegły niepokojące doniesienia na temat planów wyburzenia historycznych budynków Cementowni Silesia. W obliczu zagrożenia ich nieodwracalnego zniszczenia, jako pracownicy Muzeum Śląska Opolskiego stajemy jednomyślnie w obronie zachowania tego wyjątkowego dziedzictwa.

  List otwarty pracowników Muzeum w sprawie dawnej cementowni Silesia w Opolu:

  "Nie możemy pozostać obojętni wobec faktu, że kolejny budynek, będący świadectwem przemysłowego dziedzictwa Opola, może zniknąć z mapy naszego miasta. Przypomnijmy sobie, jak w minionym roku staraliśmy się podkreślić niezwykłą historię Opola, która na wiele sposobów została ukształtowana w unikalny sposób przez istnienie aż dziewięciu cementowni w naszym mieście. To właśnie te zakłady przemysłowe, funkcjonujące przez lata, wpłynęły na rozwój i dzisiejszy wygląd Opola.

  Apelujemy do wszystkich zainteresowanych stron oraz decydentów o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu ochronę Cementowni Silesia - obecnego DomExpo. Wierzymy, że nasz głos zostanie wysłuchany i wspólnymi siłami uda się znaleźć rozwiązanie, które umożliwi zachowanie tego ważnego elementu dziedzictwa kulturowego Opola dla kolejnych pokoleń i już teraz dla naszego środowiska, ponieważ adaptacja i powtórne wykorzystywanie istniejących budowli pozwala zaoszczędzić ogromne ilości energii, zużywanych w przypadku rozbiórki i budowy nowych obiektów."

  Społeczność Opola z niecierpliwością oczekuje na dalsze rozwój wydarzeń, mając nadzieję na pozytywne rozwiązanie sprawy, które pozwoli zachować ten unikatowy fragment historii miasta.
  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-02-14 21:36:54 [176.106.33.*] id:1669992  
  freeman: Napisał postów [976], status [stały bywalec] Reputacja
  Czy dziś taki obiekt wyremontowany dalej jako spichlerz na zboża przynosiłby większe zyski niż domexpo? Jest blisko bocznica kolejowa, ciepło z eco. Szkoda takiej infrastruktury.

  Nick:
  Treść:
  2024-02-14 12:06:39 [5.173.96.*] id:1669974  
  Woytas43: Napisał postów [4], status [żółtodziób] Reputacja
  Niedługo napisza o wyburzeniu Centrum Przesiadkowego - Galeria. Tam tez takie pustki a centrum Opola

  Nick:
  Treść:
  2024-02-14 10:22:53 [31.60.59.*] id:1669972  
  KK 35947: Napisał postów [3514], status [VIP] Reputacja
  Nagle się obudzili z letargu...

  Nick:
  Treść: