• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1145
  • Dodano: 2024-02-11 / 17:27
  • Komentarzy: 0

  Od Opola do Paryża? Opolscy kajakarze chcą zabłysnąć na igrzyskach

  (Fot: PZKaj)

  Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zbliżają się wielkimi krokami. Podczas gdy części wybitnych polskich sportowców udało się już zakwalifikować na najważniejsze zawody czterolecia, wielu Polaków nadal walczy o przepustki do stolicy Francji. Wśród nich są młodzi, obiecujący podopieczni Kaman Sport Group i Fundacji KSG Olympic Dreams, w tym opolscy kajakarze Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski.

  Największa międzynarodowa impreza sportowa rozpocznie się 26 lipca 2024 roku i potrwa do 11 sierpnia. W jej ramach rozegranych zostanie aż 329 konkurencji w 32 dyscyplinach, w których udział weźmie 10 500 sportowców. Tegoroczne wydarzenie będzie wyjątkowe pod wieloma względami. Oprócz zmniejszenia liczby konkurencji i zawodników w stosunku do wcześniejszych edycji, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował się na wprowadzenie pełnej równości - w zawodach weźmie udział taka sama liczba mężczyzn, jak i kobiet.

  Od Opola do Paryża? Opolscy kajakarze chcą zabłysnąć na igrzyskach

  Na walce o kwalifikacje olimpijskie do Paryża skupiają się obecnie także kajakarze. Na tegoroczne igrzyska 82 sportowców zostanie wybranych w kajakarstwie slalomowym, a 236 sportowców ma rywalizować w kajakarstwie sprinterskim. Spośród polskich reprezentantów minimum olimpijskie wypełniło do tej pory łącznie jedenaście osób - osiem w sprincie i trzy w slalomie.

  O prawo startu w igrzyskach w Paryżu stara nadal m.in. duet kanadyjkarzy - Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski tworzy duet kanadyjkarski. Obaj sportowcy są przedstawicielami Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Opolskiej. Jeśli uda im się otrzymać przepustkę na imprezę w stolicy Francji, Polacy będą mieli okazję wystąpić w nowej konkurencji olimpijskiej, jaką jest sprint na 500 m.

  Dla Arsena i Michała najważniejszą szansą na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej będzie turniej kwalifikacyjny, który odbędzie się w dniach 8-9 maja w Szeged na Węgrzech. Gdyby udział w tych zawodach zakończył się dla opolskich kajakarzy niepowodzeniem, wciąż będą oni mieli okazję, aby postarać się o przepustki podczas Mistrzostwach Europy, które odbęda się również w Szeged w dn. 13-16 czerwca, a także podczas Mistrzostw Świata 13-14 lipca w Płowdiw. Polski Związek Kajakarski zapowiedział ponadto organizację dodatkowych zawodów dla zawodników, którzy nie zdobyli kwalifikacji olimpijskiej, na 6-10 tygodni przed startem igrzysk.

  Wymienionych sportowców w przygotowaniach do igrzysk w Paryżu wspiera Kaman Sport Group - organizacja zajmująca się kompleksowym wspieraniem perspektywicznych, wybitnie uzdolnionych młodych sportowców na ich drodze do sukcesu. W ramach programu "Nadzieje Olimpijskie" stworzona przez organizację fundacja KSG Olympic Dreams zapewnia przyszłym mistrzom olimpijskim optymalny rozwój w postaci wsparcia finansowego, merytorycznego, trenerskiego, menedżerskiego, psychologicznego oraz prawnego.

  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".