• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1582
  • Dodano: 2024-02-06 / 15:00
  • Komentarzy: 0

  WOŚP po 31. finale przekazała opolskiej klinice nowy sprzęt

  (Fot. USK)

  Komora laminarna i aparat do bardzo szybkiego oznaczania wrażliwości bakterii na antybiotyki trafiły do Zakładu Mikrobiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To darowizna przekazana przez Fundację WOŚP, zakupiona po 31 finale akcji, który odbywał się w ub.r. pod hasłem walki z sepsą.

  - Komora laminarna tzw. 2 klasy bezpieczeństwa służy nam do wykonywania posiewów i przesiewów krwi zakażonej wirusami, np. od pacjentów z podejrzeniem sepsy. Z jednej strony zabezpiecza ona pracownika przed zakażeniem w efekcie przypadkowego rozlania badanej próbki. Z drugiej - zapobiega kontaminacji, czyli zanieczyszczeniu materiału, dzięki czemu mamy pewność, że wynik badania jest prawidłowy - opisuje Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu.

  - Pracownik badający krew jest oddzielony od materiału biologicznego przesłoną, a system filtrów i nawiewów uruchamiany podczas pracy komory zabezpiecza przed zakażeniem człowieka i zanieczyszczeniem próbki - dopowiada Joanna Kowalska.

  Po 31. Finale WOŚP do USK w Opolu trafiło też urządzenie i zestaw testów do bardzo szybkiego oznaczania wrażliwości bakterii na antybiotyki w próbkach krwi. - Wystarczy powiedzieć, że wykonanie takiego antybiogramu skraca uzyskanie wyniku o ok. 40 godzin. Uzyskujemy go już w 5 godzin. To niezwykle istotne, jeśli badanie jest wykonywane u pacjenta z sepsą, gdzie liczy się czas wdrożenia celowanej antybiotykoterapii - wyjaśnia Joanna Kowalska.

  - Tradycyjna metoda badania takiej próbki polega na wysianiu krwi na podłoże bakteriologiczne, gdzie wynik posiewu uzyskujemy po dobie, a następnie wykonaniu antybiogramu, na którego wyniki czekamy kolejną dobę. To obrazuje różnicę w czasie uzyskiwania wyników badań, w sytuacjach, gdy mówimy o walce o życie pacjenta - opisuje kierownik Zakładu Mikrobiologii.

  Łącznie w efekcie współpracy z WOŚP Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu (wcześniej jako WCM) otrzymał darowizny na kwotę blisko 10,5 mln zł. Sprzęt i urządzenia trafiły do poradni, oddziałów i na blok operacyjny.
  Tylko w ub.r. sprzęt do diagnostyki najmłodszych pacjentów uzupełnił wyposażenie poradni okulistyki dziecięcej, poradni audiologicznej i oddziału laryngologii. A we wcześniejszych latach wyposażenie trafiało na oddziały, gdzie leczone są dzieci (sprzęt do monitorowania i diagnostyki, łóżka do pielęgnacji, materace do utrzymywania temperatury małych pacjentów), dorośli (respirator, aparaty USG, kardiomonitory), do poradni (m.in. pompy insulinowe) czy na blok operacyjny (aparaty do znieczulania dzieci i sprzęt do zabiegów chirurgii dziecięcej).

  - Jesteśmy wdzięczni WOŚP za tę współpracę, a darczyńcom za udział w corocznych akcjach, z których finansowany jest sprzęt medyczny. Sami także włączamy się w finały. Nasi pracownicy kwestują i angażują się w prace fundacji jako doradcy, a w ostatnich latach współpracujemy ze sztabem WOŚP w Opolu, organizując serie miniwykładów dla uczniów szkół średnich, tematycznie związane z finałami akcji - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".