• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1673
  • Dodano: 2023-12-04 / 18:23
  • Komentarzy: 2

  W tym roku czeka nas kameralna Gwiazdka. Barszcz, uszka i "może ryba"

  (Fot. Dżacheć)

  Przed nami Święta Bożego Narodzenia, które dla ponad połowy Polaków oznaczają spędzenie ich w domu, w mniejszym gronie lub nawet w samotności. Wiele osób przyznaje, że mimo zakupów potrzebnych na ten okres, planuje sięgnąć po tańsze produkty.


  Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia w zaciszu domowym, z niewielkim gronem bliskich. Zgodnie z badaniami Barometru Providenta, większość planuje kameralne spotkania z domownikami, podkreślając jednocześnie skromność wydatków na tę okazję. Mimo tego, wydatki na świąteczne przygotowania wzrosły w porównaniu z poprzednim rokiem.

  Na prezenty świąteczne przewidziano średnio 747 zł, a na pozostałe koszty związane z obchodami Gwiazdki (takie jak jedzenie, dekoracje, spotkania) planuje się wydać 969 zł. W poprzednim roku budżet świąteczny wynosił średnio 1259 zł.

  Z analizy wynika, że mężczyźni zadeklarowali wyższe wydatki niż kobiety, zarówno na prezenty, jak i na pozostałe wydatki świąteczne. Święta Bożego Narodzenia planuje się finansować głównie z bieżących dochodów (72,2%), choć niemal co czwarty respondent zamierza skorzystać z oszczędności (24,1%).

  Część Polaków deklaruje chęć zorganizowania skromnych świąt, sięgając po najtańsze produkty. Co piąta osoba może nie być w stanie sprostać wszystkim tradycyjnym wydatkom związanym ze Świętami. Dodatkowo, aż 6,3% badanych w tym roku deklaruje, że nie musi ograniczać swoich świątecznych wydatków.

  Co ciekawe, ponad połowa badanych oczekuje prezentu pod choinką. Grupa seniorów i najmłodszych respondentów w największym stopniu spodziewa się paczek świątecznych.

  W tym roku starsi respondenci są bardziej przekonani o otrzymaniu prezentu niż osoby młodsze. W rankingu marzeń, podobnie jak w poprzednich latach, pieniądze czy bony na zakupy zajmują pierwsze miejsce. Na drugim miejscu plasują się kosmetyki i perfumy, a na trzecim elektronika.

  Większość respondentów zamierza realizować zakupy świąteczne w przeciągu kilku tygodni, a ponad 18% zacznie już kilka miesięcy przed Świętami. Jednak 16,4% opóźni swoje zakupy do ostatniej chwili, a 15,6% szukać będzie okazji na grudniowych wyprzedażach.

  Podczas Świąt Bożego Narodzenia na stole pojawią się tradycyjne potrawy. Wśród nich barszcz z uszkami, świąteczne pierogi, karp i sałatka jarzynowa stanowią podstawę wigilijnego menu. Smaki preferowane przez młodszych respondentów różnią się od pozostałych grup wiekowych, gdzie pierogi zajmują pierwsze miejsce na liście oczekiwań.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-12-05 14:24:17 [91.236.172.*] id:1667695  
  Maksymilian077: Napisał postów [444], status [maniak] Reputacja
  PiS zubożył społeczeństwo swoim rozdawnictwem. Przyszedł TUSK i mamy 5 mld z KPO! Ej czekaj... te 5 mld mamy oddać Niemcom na ratowanie Siemensa i ich wiatraków.

  Nick:
  Treść:
  2023-12-04 20:29:08 [194.29.183.*] id:1667667  
  ombre: Napisał postów [19705], status [VIP] Reputacja
  Czasy całonocnych biesiad wigilijnych odeszły teraz barszczyk lub grzybowa jakaś rybka ciastko i reszta wieczoru w telefonie.Taka rzeczywistość.

  Nick:
  Treść: