• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1422
  • Dodano: 2023-11-13 / 15:55
  • Komentarzy: 1

  Zakończyła się rozbudowa MOP Prószków, Przysiecz oraz Jankowice Wielkie

  (Fot. GDDKiA)

  Zakończyła się rozbudowa trzech Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji podstawowej przy autostradzie A4 w woj. opolskim. Prace były prowadzone na MOP-ach Prószków i Przysiecz oraz Jankowice Wielkie.


  W ramach rozbudowy zwiększono liczbę miejsc postojowych na wszystkich trzech MOP-ach. W przypadku dwóch z nich: Prószków (przy jezdni w kierunku Wrocławia) i Przysiecz (przy jezdni w kierunku Katowic) powiększono ich powierzchnię. Na trzecim, Jankowice Wielkie (przy jezdni w kierunku Wrocławia), wykorzystano niezagospodarowany teren w jego obrębie.

  Wymieniono oświetlenie sodowe na ledowe, rozbudowano kanalizację deszczową, wyremontowano budynki sanitariatów, zainstalowano instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Kierowcy i pasażerowie mają do dyspozycji nowe wiaty wypoczynkowe.

  Na MOP-ach Prószków i Przysiecz, położonych naprzeciwko siebie po obu stronach autostrady, ustawiono rampy do odśnieżana pojazdów ciężarowych. Liczba miejsc parkingowych dla pojazdów ciężarowych na pierwszym z nich zwiększyła się dotychczasowych 34 do 54, a na drugim z 36 do 56. Z kolei na MOP Jankowice Wielkie wzrosła ponad dwukrotnie, z 21 do 51.

  Zadanie realizowała firma Transkom Białdyga. Wartość robót to ok. 20,7 mln zł.

  Rozbudowa tych MOP-ów nie zmieniła ich funkcji. Do dyspozycji kierowców i pasażerów dostępne są stanowiska postojowe, urządzenia wypoczynkowe, a także sanitariaty. Na dwóch MOP-ach, Jankowice Wielkie i Przysiecz, można naładować pojazdy elektryczne. Tradycyjne stacje paliw i gastronomia dostępne są na sąsiednich MOP-ach ulokowanych wzdłuż A4: na wysokości Góry Świętej Anny, Niemodlina oraz Brzegu.

  Oszczędne oświetlenie to element wielu zadań realizowanych na sieci dróg krajowych w naszym regionie. W tym roku zakończyliśmy wymianę opraw oświetleniowych sodowych na ledowe w ciągu całego opolskiego odcinka autostrady A4. W sumie wymieniliśmy prawie 1300 sztuk. Średnio w ujęciu półrocznym, oszczędności dzięki niższemu zużyciu energii elektrycznej przez lampy LED wyniosły około 30 proc.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-11-13 20:01:26 [188.146.110.*] id:1667036  
  DonPedro69: Napisał postów [11001], status [VIP] Reputacja
  I git.

  Nick:
  Treść: