• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 5618
    • Dodano: 2023-11-06 / 13:46
    • Komentarzy: 1

    Wielki balon meteorologiczny puszczony w Raszowej. To doświadczenie ósmoklasistów

    Uczniowie klasy 8 szkoły podstawowej w Raszowej spędzili dziesiątki godzin na obliczeniach i obserwacjach by w poniedziałek 6 listopada przeprowadzić doświadczenie meteorologiczne.


    Uczniowie szkoły podstawowej w Raszowej na ostatnim etapie projektu "X", monitorowali warunki pogodowe i ich wpływ na realizację innowacyjnego projektu. Balon meteorologiczny wraz z aparaturą pomiarową czekał tylko na start. Start tak dużej jednostki badawczej w szkole podstawowej jest wyjątkowym wydarzeniem, którego efekty obserwowali wszyscy uczniowie.

    Uczniowie 8. klasy Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej od dawna pracowali na ten moment: Balon stratosferyczny, wyposażony we własnoręcznie wykonaną sondę, urządzenia do zbierania danych, kamerę, a także listy napisane przez uczniów, miał wznieść się w stratosferę na krawędź kosmosu.

    - To spektakularne wydarzenie jest następstwem kilku dni projektowych, podczas których dzieci poświęciły się teoretycznym i praktycznym przygotowaniom do tego eksperymentu na wysokości do 40 kilometrów. W ramach projektu, który łączy treści nauczania z przedmiotów geografii, fizyki, matematyki i języka niemieckiego, uczniowie w innowacyjny sposób generują wiedzę naukową i obrazy atmosfery nad Górnym Śląskiem - tłumaczą nauczyciele.

    Lot stratosferyczny jest pierwszym tego typu eksperymentem przeprowadzonym przez grupę uczniów na Śląsku. - Pod kierownictwem pana Daniela Maciola, który nie tylko uczy języka niemieckiego w szkole podstawowej w
    Raszowej, ale jest również wykwalifikowanym inżynierem, oraz we współpracy z nauczycielami różnych
    przedmiotów, start balonu został poprzedzony intensywnym badaniem warstw atmosfery, obliczeniem wszystkich danych niezbędnych do udanego lotu i budową sondy. Ponieważ szkoły stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae są placówkami dwujęzycznymi, cały projekt dotyczący stratosfery odbywa się w języku polskim i niemieckim - słyszymy.

    - Balon meteorologiczny to wielka lateksowa powłoka napełniana na starcie 10 metrami sześciennymi helu, jednego z najlżejszych gazów. Po napełnieniu balon ma średnicę około 2 metrów i jest w stanie unieść ponad 4 kilogramy ładunku. Jednak by wzniósł się na wysokość ponad 30.000 metrów ładunek nie może być zbyt ciężki. Na dużych wysokościach balon pęka rozdymając się do kuli o średnicy ponad 20 metrów zaś ładunek opada łagodnie wykorzystując niewielki spadochron na ziemię. Dzięki nadajnikowi który przekazuje swoją pozycję grupa przechwytująca jest w stanie znaleźć kapsułę znając jej pozycję z dokładnością do kilku metrów - słyszymy.

    Poniedziałkowe doświadczenie zakończyło się jednak fiaskiem. Niestety, silny wiatr uniemożliwił prawidłowe wystartowanie balonu i zniósł ładunek w kierunku drzew, co spowodowało jego odczepienie. Sam balon z pewnością dotarł w miejsce docelowe i zgodnie z planem pękł w okolicach 30-40 km nad ziemią. - Tak się czasami dzieje, ale pamiętajmy, że to jest właśnie doświadczenie. Uczniowie mają wszystko, co potrzebne by ponowić próbę jeszcze w listopadzie. Są dane, obliczenia, pogoda będzie monitorowana. Mamy nadzieję, że kolejny raz będzie można podzielić się wnioskami po udanym locie - słyszymy.

    Uczniowie klasy 8. nie kryli rozczarowania dzisiejszym niepowodzeniem, jednak zgodnie deklarowali, że podejmą kolejną próbę lotu.

    Zdjęcie (1/27)

    (Fot. Dżacheć)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-11-06 15:17:59 [217.173.195.*] id:1666738  
    neo: Napisał postów [2082], status [Szycha] Reputacja
    TL;DR Pękła im guma.

    Nick:
    Treść: