- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 3975
- Dodano: 2023-10-29 / 10:17
- Komentarzy: 6
Tam już nikt nie zapala znicza. Młodzież Wszechpolska ocala od zapomnienia stary cmentarz
W sobotę Młodzież Wszechpolska rozmawiała o stanie zachowania nagrobków na cmentarzu przy ulicy Niemodlińskiej, pamięci o przodkach, a także pracy społecznej młodych ludzi.
Od wielu lat Młodzież Wszechpolska spotyka się na cmentarzu przy ulicy Niemodlińskiej, by przygotować zapomniane już nagrobki na nadchodzące święto. Znajdują się tu pochówki mieszkańców wsi zmarłych od lat 10. do 40. XX wieku. Charakterystyczne powtarzające się nazwiska to m. in. Bothor, Dlugosz, Kansy, Kowalski, Langosz, Niestrój, Przibilla, Skrzipczyk, Wotzka. Napisy na grobach w języku polskim lub niemieckim.
Adam Szczeliniak, prezes Okręgu Opolskiego Młodzieży Wszechpolskiej podkreśla, że takie miejsca trzeba ocalić od zapomnienia.
- Co roku jest to nasza cykliczna akcja sprzątania tego cmentarza. To stara nekropolia i najstarszy polskojęzyczny cmentarz w Opolu. Przechodząc po alejkach można zaobserwować wiele polskojęzycznych nazwisk. Wiele grobów z powodu upływu czasu jest już zaniedbanych. Daty sięgają 19. wieku, znajduje się tu nagrobek Walentego Biasa (działacza polonijnego w Niemczech, uczestnika Powstań Śląskich i współzałożyciela powołanego w 1911 r. Banku Rolników - "spółki z nieograniczoną poręką"). Kultywujemy pamięć tych nagrobków - słyszymy.
Cmentarz przy ul. Niemodlińskiej powstał na początku XX wieku, jako nowe miejsce spoczynku dla mieszkańców wsi Szczepanowice. Choć konkretna data jego powstania pozostaje owiana tajemnicą, wzmianki w jednym z dokumentów sprawozdawczych wskazują na rok 1905. Niemniej, to jedno z wielu niepotwierdzonych źródeł.
Najstarsze istniejące pochówki datowane są na drugie dziesięciolecie XX wieku, co przybliża nam czas powstania tego cmentarza. Niemal po siedemdziesięciu latach od swojego założenia, około 1950 roku, cmentarz zamknięto.
Dokumentacja historyczna pozwala odkryć, że w okresie dziesięciu lat przed 1934 rokiem, na tych ziemiach zmarło i znalazło spoczynek aż 124 dorosłych oraz 64 dzieci. Rzecz, która budzi zainteresowanie, to opłaty związane z pochówkami. W 1933 roku koszt pochówku dorosłego wynosił sześć marek, podczas gdy pochówek dziecka w wieku od dwóch do czternastu lat to wydatek trzech marek. Dla dzieci poniżej drugiego roku życia rodziny płaciły dwie marki.
Historia Cmentarza przy ul. Niemodlińskiej ukrywa w sobie wiele niewiadomych, ale jednocześnie jest kawałkiem dziedzictwa tego regionu, który wart jest poznawania i doceniania, na co uwagę zwraca co roku Młodzież Wszechpolska swoją akcją.
Przy głównej alei znajduje się zbiorowa mogiła opatrzona datą śmierci 24.01.1945 - prawdopodobnie kryjąca szczątki ofiar zabitych przez żołnierzy radzieckich na prawym brzegu Odry. Zachowane są także groby dwóch żołnierzy poległych w 1919 roku, oznaczone charakterystycznymi żeliwnymi tabliczkami z przynależnością wojskową oraz mogiła żołnierza polskiego III brygady pancernej poległego w 1945 roku.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
paleo: Napisał postów [324], status [pismak]
Młodzież Wszechpolska zawsze była patriotyczna. Lewacy mogą się od niej tego uczyć.