• Autor: OlekG
  • Wyświetleń: 3116
  • Dodano: 2023-10-26 / 12:12
  • Komentarzy: 4

  Prezydent Andrzej Duda: "Muszę rozważyć proponowanych dwóch kandydatów na premiera"

  (Fot. Screen/Kancelaria Prezydenta RP)

  Prezydent Andrzej Duda podsumował konsultacje z partiami. Każda z formacji przedstawiła misję tworzenia nowego rządu. Decyzja jeszcze nie zapadła.


  Konsultacje, zgodnie z tym, co mówi głowa państwa są "na poważnie". "Nie zawiodłem się, rozmowy były bardzo merytoryczne".

  - Jak wiadomo, odbyły się na moje zaproszenie konsultacje parlamentarne, związane z ukonstytuowaniem się w przyszłości nowego parlamentu i wyborem nowego rządu w związku z tym. Zaprosiłem przedstawicieli wszystkich ugrupowań, których przedstawiciele uzyskali mandaty poselskie - mówi Andrzej Duda i dziękuje uczestnikom spotkania za bardzo merytoryczną atmosferę rozmów.

  Andrzej Duda rozmawiał we wtorek z przedstawicielami PiS i KO, a w środę - z politykami Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji. Prezydent Andrzej Duda mówi o ostatecznych decyzjach. - W wyniku rozmów, mamy dzisiaj dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera, mamy dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną. To Zjednoczona Prawica i Koalicja Obywatelska z Trzecią Drogą i Lewicą. Zjednoczona Prawica poinformowała, że kandydatem na premiera z ich strony, jako zwycięskiego ugrupowania jest pan premier Mateusz Morawiecki. Zakładają, że będą posiadali większość na sali sejmowej. Podobny komunikat płynął z drugiej opcji (KO, TD, Lewicy). Ich kandydatem jest Donald Tusk - mówi Duda.

  Przedstawiciele Lewicy również mówili o Donaldzie Tusku. - To okazuje, że mamy dwóch poważnych kandydatów dziś. To nowa sytuacja w naszych standardach demokratycznych. Nie było nigdy sytuacji, gdzie wygrało jedno ugrupowanie, a pozostałe ugrupowania twierdzą, że to one będą miały większość. Muszę to rozważyć, to jedno z najpoważniejszych zagadnień - mówi Duda.

  - Usłyszałem, że nie ma umowy koalicyjnej, więc nie można podać konkretnych osób, którzy mają zostać ministrami. To kwestia koalicyjnych uzgodnień. Patrząc na Konstytucję, jest jeszcze czas na podjęcie decyzji w tym zakresie. Trwa kadencja poprzedniego, urzędującego Parlamentu i kończy się w niedzielę 12 listopada. Przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych są poinformowani, że nie widzę powodu do skracania tej konstytucyjnej kadencji. Jej skrócenie mogłoby nastąpić w wyjątkowych okolicznościach, których na tę chwilę nie widać. Kadencja obecnego rządu powinna zostać dokończona - mówi Duda i dodaje, że zaplanowany termin pierwszego posiedzenia nowego Sejmu wypada na poniedziałek 13 listopada.
  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-10-31 17:23:39 [46.134.79.*] id:1666586  
  liberty: Napisał postów [5278], status [Szycha] Reputacja
  Oczywiste ze PiS jest już skończony a ci którzy wygrali maja prawo wybrać swojego premiera i jeśli chcą żeby został nim Tusk to co Duda ma do gadania w tym przypadku?

  Nick:
  Treść:
  2023-10-27 16:59:53 [89.64.47.*] id:1666506  
  Luzi: Napisał postów [1457], status [stały bywalec] Reputacja
  Ostatnie podrygi przegrancow

  Nick:
  Treść:
  2023-10-26 17:40:09 [194.29.183.*] id:1666480  
  azam: Napisała postów [898], status [stały bywalec] Reputacja
  I tak nic nie rozważy, wszyscy wiemy jaka będzie decyzja.

  Nick:
  Treść:
  2023-10-26 15:52:26 [31.0.48.*] id:1666475  
  opolaninn: Napisał postów [2623], status [Szycha] Reputacja
  Haha nawet dodawać nie umie !

  Nick:
  Treść: