• Autor: OlekG
  • Wyświetleń: 1889
  • Dodano: 2023-10-26 / 10:05
  • Komentarzy: 0

  Stary kopciuch z USK zniknął

  (Fot. Dżacheć)

  (Fot. Archiwum)

  Zdemontowanie 40-metrowego komina stanowi symboliczne pożegnanie z kotłownią węglową szpitala, która została wyłączona z eksploatacji w poprzednim roku.


  W trosce o środowisko i otoczenie wyłączono już w ubiegłym roku z użytkowania tradycyjną kotłownię węglową, usuwając źródło niskiej emisji, a tym samym dwutlenku węgla, pyłów i gazów, które trafiały do atmosfery.

  Obecnie szpital przeszedł na korzystanie z ciepła systemowego i trwają prace nad montażem kotłowni kogeneracyjnej. Ta nowa infrastruktura będzie składać się z dwóch silników spalinowych, które będą wytwarzać ciepło i energię elektryczną dla szpitala. Dodatkowo, na wypadek awarii lub zwiększonych potrzeb, zaplanowano montaż dwóch kotłów gazowo-olejowych (4-6 MW mocy).

  Inwestycja będzie finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Projekt ten został zainicjowany przez miasto Opole i koncentruje się na modernizacji źródeł ciepła. Dodatkowo, środki na ten cel pochodzą z nowego unijnego programu, którym Urząd Marszałkowski w Opolu zarządza.

  Wcześniej w ramach tego projektu przeprowadzono termomodernizację w części kompleksu szpitalnego, zwłaszcza od strony ul. Górnej. Ta modernizacja obejmowała izolację ścian, stropów oraz wymianę okien, co przyczyniło się do znacznego ograniczenia zużycia energii.

  Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu (USK), podkreśla, że głównym celem tej inwestycji jest redukcja poziomu zanieczyszczeń powietrza, zarówno w okolicy szpitala, jak i w całym mieście Opolu. Jest to osiągnięte poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, które są wynikiem ogrzewania budynków użyteczności publicznej.

  "Redukcja zużycia energii cieplnej przyczyni się do zmniejszenia naszego zapotrzebowania na paliwa, a tym samym wpłynie korzystnie na środowisko" - wyjaśnia dyrektor Madera.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".