• Autor: OlekG
  • Wyświetleń: 2597
  • Dodano: 2023-10-03 / 07:44
  • Komentarzy: 0

  Politechnika Opolska awansuje w gronie najlepszych uczelni

  (Fot. Dżacheć)

  Politechnika Opolska zajęła czwarte miejsce jako uczelnia techniczna w Polsce i wysokie na świecie w najnowszej edycji rankingu THE World University Rankings 2024. Jest jedyną uczelnią z województwa opolskiego, która została ujęta w rankingu światowym.


  Ranking THE (Times Higher Education) World University Rankings to największy, prestiżowy, ogólnoświatowy ranking uczelni akademickich obejmujący ponad 100 krajów. W tym roku przypada jego jubileuszowa, dwudziesta edycja.

  - W zeszłym roku Politechnika Opolska została po raz pierwszy ujęta w rankingu, w klasyfikacji polskich uczelni zajęła 9. miejsce na 32 ośrodki naukowe. W tym roku to już czwarte miejsce w rankingu polskich uczelni technicznych - informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

  - To dla naszej społeczności akademickiej to duży powód do dumy zwłaszcza, że po wyniki rankingu sięgają zarówno kandydaci na studia, ale także zagraniczni naukowcy, którzy szukają uczelni do prowadzenia swoich badań - dodaje prof. Marcin Lorenc.

  W tegorocznej edycji rankingu sklasyfikowano ponad 1900 uczelni ze 108 krajów. W skali globalnej Politechnika Opolska utrzymała pozycję z poprzedniego roku zajmując miejsce w przedziale 1201-1500 obok takich uczelni jak Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, uzyskując tym samym jeden z lepszych wyników wśród 37 polskich uczelni zakwalifikowanych do bieżącego zestawienia. Jest jedyną uczelnią z województwa opolskiego, która została ujęta w rankingu światowym.

  - Kryteria tegorocznego rankingu zostały zmienione w stosunku do zeszłorocznej edycji na korzyść jednostek dużych, a pomimo tych zmian utrzymaliśmy bardzo wysoka pozycję a nawet zwiększyliśmy punktację szczegółową. Coroczny wzrost pozycji Politechniki Opolskiej na świecie jest wynikiem ciężkiej ale przemyślanej pracy wszystkich pracowników uczelni, strategia rozwoju naukowego jest jasna i znana wszystkim i nie bazuje na działaniach doraźnych lecz długoterminowej strategii. Takie działania powodują, że jestem spokojny o przyszłe osiągnięcia - podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

  Przypomnijmy, że ranking THE ocenia uczelnie w zakresie ich głównych misji: nauczaniu, badaniach, transferze wiedzy i perspektywach międzynarodowych. W celu zapewnienia jak najbardziej wszechstronnych i zrównoważonych porównań instytucje poddawane są ocenie w oparciu o 18 starannie skalibrowanych wskaźników wydajności pogrupowanych w pięć kategorii: nauczanie (środowisko uczenia się), środowisko badawcze (wielkość, dochody z badań i reputacja), jakość badań (wpływ cytowań, siła badań), perspektywy międzynarodowe (pracownicy, studenci i badania) oraz przemysł (transfer wiedzy, dochody z przemysłu i patenty).

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".