• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 999
  • Dodano: 2023-09-07 / 14:22
  • Komentarzy: 0

  Narodowe Czytanie w Wołczynie- z pomocą Nastce chorej na mukowiscydozę

  W dniu 10 września 2023 roku o godzinie 15:00 w Wołczynie odbędzie się Narodowe Czytanie. Organizatorami wydarzenia są Wołczyński Ośrodek Kultury, Burmistrz Miasta Wołczyn oraz Biblioteka Wołczyńska. To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

  Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.

  Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Jednak to nie tylko okazja do promocji literatury i czytelnictwa, ale także doskonała sposobność do zaangażowania społeczności lokalnej w akcje charytatywne.

  Podczas tego wydarzenia zaplanowano kiermasz ciast, na który organizatorzy zapraszają wszystkich uczestników. Inicjatywa ma na celu zebranie środków na zakup specjalistycznego sprzętu o nazwie Simeox, który pomoże w procesie rehabilitacji Anastazji Madziar, podopiecznej z Fundacji Espero - Nadzieja dla Dzieci. Nastka cierpi na mukowiscydozę oraz somatotropinową niedoczynność przysadki. Sprzęt na który będą zbierane środki, służy do usuwania wydzielin z dróg oddechowych i jest niezastąpiony w procesie rehabilitacji. Koszt zakupu specjalistycznego sprzętu Simeox to ponad 30 tysięcy złotych.

  Link do internetowej zbiórki środków na rzecz Anastazji Madziar znajduje się TUTAJ

  "Nad Niemnem" to arcydzieło Elizy Orzeszkowej, które powstawało w latach 1886-87, a ukazało się w formie książki w 1888 roku. Jest to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna powieść autorki. Dzieło to, ze względu na bogate opisy, wyraziste postaci i odwołania do historii, porównywane było do innego klasyka literatury polskiej, mianowicie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. To właśnie "Nad Niemnem" zdobyło niesamowite uznanie wśród recenzentów i czytelników, przede wszystkim za sprawnie połączony dydaktyzm z walorami artystycznymi oraz przemyślaną kompozycję całości.


  Patronat 24opole
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".