• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1440
  • Dodano: 2023-08-11 / 14:27
  • Komentarzy: 3

  Znamy pierwsze pytanie referendalne. Kolejne poznamy już wkrótce

  (Fot. iStock)

  Prezes PiS ujawnił, jakie pytanie władza chce zadać Polakom w referendum. To pierwsze z 4, jakie mają znaleźć się na karcie do referendum.

  "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - brzmi pierwsze pytanie referendalne, które ujawnił dziś rano (piątek 11 sierpnia) Jarosław Kaczyński. W sumie mają być 4 pytania. Sztabowcy PiS rozważają, czy forsować pomysł przeprowadzenia referendum w dniu wyborów parlamentarnych. A te - przypomnijmy - odbędą się 15 października.

  Emigranci, wiek emerytalny, rolnictwo

  Dyskusja o referendum zaczęła się od sprawy relokacji emigrantów, chociaż przedstawiciele Komisji Europejskiej wielokrotnie zapewniali, że ten system nie obejmuje Polski. Partia rządząca była jednak głucha na wszelkie wyjaśnienia. Pytanie o emigrantów ma być kolejnym, które PiS zada Polakom.

  Wszystkie pytania referendalne poznamy w najbliższych dniach. Będą także dotyczyły wieku emerytalnego i rolnictwa.

  - Dla nas decydujący jest zawsze głos zwykłych Polaków - powiedział Jarosław Kaczyński w opublikowanym w piątek rano nagraniu.

  I dodał: - Głos zwykłych obcych polityków, w tym niemieckich, nie ma żadnego znaczenia. Dlatego w sprawach kluczowych chcemy się odwołać do państwa bezpośrednio, w referendum.

  PKW nie widzi przeszkód

  Stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie referendum w dniu wyborów jest jasne.

  "Odnosząc się do wątpliwości związanych z prowadzeniem równolegle kampanii wyborczej i kampanii referendalnej, niezależnie od ewentualnych trudności, należy mieć na uwadze, że ustawodawca w art. 90 ustawy o referendum ogólnokrajowym przewidział możliwość przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego łącznie z wyborami powszechnymi (poza wyborami do organów jednostek samorządu terytorialnego). Oznacza to, że ustawodawca założył także jednoczesne prowadzenie kampanii wyborczej i kampanii referendalnej (por. art. 90 ust. 1 pkt 3 ustawy)" - czytamy w komunikacie.

  PKW dodaje, że wydatki wyborcze są określone i kontrolowane. Natomiast co do...

  "...finansowania kampanii referendalnej nie mają zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego. Wydatki ponoszone przez podmioty biorące udział w kampanii referendalnej pokrywane są z ich źródeł własnych i zgodnie z właściwymi przepisami określającymi ich działalność finansową. Są to zatem odrębnie prowadzone gospodarki finansowe" - podkreśla PKW.

  Decyzja o organizacji referendum w dniu wyborów ma zapaść w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-08-12 14:57:16 [185.127.20.*] id:1663219  
  Jerry: Napisał postów [4676], status [VIP] Reputacja
  Chory człowiek a w Spółkach Skarbu Państwa sama pisowska śmietanka.

  Nick:
  Treść:
  2023-08-11 17:22:05 [178.43.246.*] id:1663180  
  Gaz: Napisał postów [5401], status [VIP] Reputacja
  Złodzieje już nie będą kradli majątku narodowego.

  Nick:
  Treść:
  2023-08-11 16:12:55 [83.22.235.*] id:1663167  
  ktostamtaki: Napisała postów [538], status [starszy pismak] Reputacja
  Logiczna odpowiedź brzmi NIE! Do roku 2015 wyprzedali ogromny majątek Polski i Polaków i to jeszcze ze półdarmo...

  Nick:
  Treść: