• Autor: OlekG
  • Wyświetleń: 2268
  • Dodano: 2023-08-09 / 09:22
  • Komentarzy: 0

  19 obcokrajowców w busie. Kolejny przemyt udaremniony na zjeździe Olszowa

  (Fot. Straż Graniczna)

  Aż 19 obcokrajowców przewoził w przestrzeni ładunkowej busa obywatel Gruzji. Busa zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej na zjeździe Olszowa.


  5 sierpnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu otrzymali informację od dyżurnego z Krajowej Administracji Skarbowej w Opolu o 19 obcokrajowcach ujawnionych w przestrzeni ładunkowej samochodu typu bus. Cudzoziemcy zostali ujawnieni w rejonie miejscowości Olszowa, przy węźle autostrady A4.

  Przybyli na miejsce funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że cudzoziemcy (wśród których byli sami mężczyźni w wieku od 18 do 32 lat) nie posiadają żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w naszym kraju. Posiadali jedynie dokumenty potwierdzające pobyt krótkotrwały obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji, z których wynika, że prawdopodobnie są to obywatele Syrii. Pojazdem kierował 22-letni obywatel Gruzji. Mężczyzna próbował przewieźć nielegalnych migrantów do innych krajów Europy Zachodniej. Wszyscy zostali zatrzymani i przy wsparciu policjantów oraz funkcjonariuszy KAS przewiezieni do Placówki Straży Granicznej, gdzie prowadzono z nimi dalsze czynności.

  Kierowca usłyszał zarzut udzielenia pomocy w zorganizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy (art. 18 § 3 w związku z art. 264 § 3 Kodeksu karnego). Za ten czyn grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Gruzin nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

  Syryjczycy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, przy użyciu podstępu (art. 264 § 2 Kodeksu Karnego). Wszyscy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Strzelcach Opolskich, tj. 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat. Następnie pouczono ich o obowiązku niezwłocznego wyjazdu do państwa w którym posiadają tytuł pobytowy.

  Śledztwo w tej sprawie prowadzi Straż Graniczna pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Strzelcach Opolskich.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".