• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1545
  • Dodano: 2023-08-06 / 20:00
  • Komentarzy: 0

  Przy wyborach można zarobić więcej. Podwyżka z 500 zł do 800 złotych

  (Fot. iStock)

  Członkowie komisji wyborczych w tym roku otrzymają więcej pieniędzy. Na najwyższe stawki mogą liczyć przewodniczący komisji.

  Za kilka dni prezydent Andrzej Duda ma podać termin wyborów parlamentarnych. Kiedy to zrobi, oficjalnie rozpocznie się kampania i walka o głosy. W grę wchodzi kilka terminów głosowania, ale najbardziej prawdopodobny wydaje się 15 października.

  Komisja wyborcza

  Każdy, kto już głosował dobrze wie, że robi się to w komisji wyborczej, która weryfikuje dane obywatela, wydaje kartę do głosowania, a ta ma na koniec trafić do przezroczystej urny. Kontrolą przebiegu głosowania na tym najniższym szczeblu zajmuje się komisja wyborcza. I za swoją pracę jej członkowie otrzymują wynagrodzenie. To maksymalnie kilkaset złotych.

  Wybory - podwyżka

  Państwowa Komisja Wyborcza właśnie zdecydowała o zwiększeniu diet członkom komisji. I tak, przewodniczący otrzyma 800 zł, a do tej pory było to 500 złotych. Zastępcy przewodniczących mogą liczyć na 700 zł (do tej pory 400 zł), a dla członków obwodowych komisji wyborczych przewidziano 600 zł (dotychczas 350 zł).

  Zgodnie z ostatnią nowelizacją przepisów dieta przysługuje także mężom zaufania. To 240 złotych w przypadku gdy przez co najmniej pięć godzin obserwowali przebieg głosowania.

  Praca w komisji

  Kandydaci na członków obwodowej komisji wyborczej muszą mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia i mogą zostać zgłoszeni do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkują.
  W komisji nie może zasiadać żaden z kandydatów w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy i finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy oraz mąż zaufania.

  Osoby spokrewnione z kandydatami w wyborach mogą być członkami obwodowych komisji wyborczych tylko w innych okręgach wyborczych, niż okręg, w którym kandyduje osoba z nimi spokrewniona.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".