• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 3881
  • Dodano: 2023-08-06 / 12:00
  • Komentarzy: 2

  Bolesny szok, czy miłe zaskoczenie? Sprawdź, jaką emeryturę dostaniesz

  (Fot. Canva)

  Osoby, które ukończyły 35 rok życia i regularnie odprowadzały składki emerytalne, mogą sprawdzić najnowszą prognozę swojej przyszłej emerytury.

  Prognoza jest dostępna na platformie PUE ZUS po zalogowaniu się do indywidualnego konta. Podpowiadamy, jak to zrobić.

  ZUS liczy za nas, a my liczymy na ZUS

  ZUS regularnie aktualizuje prognozy emerytalne. Prezentuje stan konta i subkonta każdego użytkownika, a następnie oblicza hipotetyczną emeryturę. Kieruje się w tym indywidualną historią składek.

  Prognoza emerytalna jest obliczana w dwóch wariantach. Pierwszy pokazuje potencjalną emeryturę, jaką otrzymałby ubezpieczony, gdyby kontynuował odprowadzanie składek na poziomie ostatnich lat i pracował do osiągnięcia wieku emerytalnego. Drugi wariant pokazuje, jaka byłaby emerytura, gdyby ubezpieczony zdecydował się na zakończenie pracy teraz i opierał swoją emeryturę wyłącznie na dotychczasowych składkach.

  Jak sprawdzić prognozę swojej emerytury?

  Aby sprawdzić prognozę swojej przyszłej emerytury, należy zalogować się na platformę PUE ZUS, przejść do zakładki "ubezpieczony", a następnie otworzyć informacje o stanie konta. Następnie zaznaczamy rok 2022 i klikamy "szczegóły". Wtedy pojawią się zakładki, w tym "Hipotetyczna emerytura", gdzie znajduje się symulacja wysokości przyszłego świadczenia.

  ZUS co do zasady zrezygnował z wysyłania prognozy emerytury tradycyjną pocztą, ponieważ z jednej strony tnie koszty, a drugiej nie uważa tego za koniecznie w czasach, gdy masowo korzystamy z internetu. Jednak nie wszystkim to odpowiada. Problemy mogą mieć zwłaszcza ci użytkownicy, którzy rzadko logują się do swojego profilu w ZUS. Zwyczajnie nie wiedzą, jak dotrzeć do tej informacji.

  Na emeryturę przechodzimy jak najszybciej się da

  Wysokie ceny i niskie świadczenia emerytalne to dwa główne powody, dla których część emerytów pracuje mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego. Choć jest i duża grupa, która pracować na emeryturze nie zamierza. Bo jesień życia traktuje jako czas na relaks.

  Niewątpliwie jednak polityka rządu zachęcająca do nieprzechodzenia na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego nie wypaliła. Jak podał serwis Prawo.pl, w 2022 roku prawie 90 proc. uprawnionych osób przeszło na emeryturę w ciągu roku od uzyskania uprawnień.

  W 2022 roku emerytury według nowych zasad zostały przyznane 299,1 tys. osób
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-08-06 12:11:55 [178.43.246.*] id:1662988  
  Gaz: Napisał postów [5476], status [VIP] Reputacja
  Bolesny szok niemcy zabiorą tuskowi emeryture.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2023-08-07 08:52:48 [164.127.242.*] id:1663004  
  chrząszcz: Napisał postów [5401], status [VIP] Reputacja
  zawiść to bardzo podły stan psychiki, a teraz dostęp do opsychotropów możesz mieć utrudniony