• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 2194
    • Dodano: 2023-06-27 / 20:00
    • Komentarzy: 14

    Ponure dane GUS: coraz szybciej ubywa Polaków

    Ponure dane GUS: coraz szybciej ubywa Polaków

    (Fot. iStock)

    Kwiecień 2023 okazał się kolejnych najgorszym miesiącem pod względem liczby urodzeń. Na świat przyszło zaledwie 21 tysięcy dzieci. To najgorszy wynik w historii pomiarów GUS.

    Główny Urząd Statystyczny podał właśnie najnowsze dane demograficzne. Spełniają się najgorsze prognozy dla Polski: coraz szybciej nas ubywa.

    Rzeczywistość gorsza od prognoz

    Kiedy PiS wprowadzał świadczenie 500 plus, minimalną liczbę urodzeń w 2022 r. szacował na 314,7 tys. Opcja najlepsza wskazywała na 371 tys. nowych dzieci. Rzeczywistość okazała się dużo gorsza od prognoz.

    Zobacz takze Fundacja DOM od 35 lat wspiera rodziny. Dziś zaprasza na festyn w centrum Opola

    I niezależnie od tego, czy będzie to 500, czy 800 plus, to świadczenie będzie wypłacane na ok. 100 tys. dzieci mniej niż w momencie, gdy program startował w 2016 r.

    Gdy ruszał program 500 plus, w rocznikach, które mógł objąć, było ponad 6,8 mln dzieci. W tych, które będą mogły korzystać z niego w przyszłym roku, będzie ich ok. 100 tys. mniej. To najbardziej widoczny efekt radykalnego spadku liczby urodzeń w ostatnich latach.

    Tak źle jeszcze nigdy nie było

    W kwietniu 2023 roku w Polsce urodziło się 21 tysięcy dzieci. W pierwszych czterech miesiącach tego roku liczba urodzeń wyniosła około 92 tysiące, a zgonów - około 143 tysiące.

    "Jeszcze nigdy w historii (przynajmniej licząc od końca drugiej wojny światowej) w Polsce nie przyszło na świat w jednym miesiącu tak mało dzieci" - skomentował serwis next.gazeta.pl.

    Zobacz takze Pożar nie wydostał się z mieszkania. W środku zginął 51-letni mężczyzna

    I dodał: "Niechlubny rekord pobijamy ostatnio bardzo regularnie - poprzedni (21,7 tys.) pochodził raptem z lutego br., wcześniejszy z grudnia 2022 r. (22,3 tys.), a jeszcze wcześniejszy z lutego ub.r. (23,1 tys.)".

    Jeśli chodzi o liczbę zgonów, to - jak podał GUS - w pierwszych czterech miesiącach 2023 roku odnotowano ich 143,1 tys., przy 92,4 tys. żywych urodzeń.

    Z kolejnych danych dowiadujemy się, że na koniec kwietnia 2022 roku liczba Polaków wynosiła 37,841 mln, natomiast na koniec kwietnia 2023 było to 37,717 mln, czyli o około 124 tys. mniej.

    Co będzie po 2030 roku?

    - Ludność Polski, która według ostatniego spisu powszechnego wynosi 38,3 miliona, będzie spadała do 33,9 w 2050 roku i 28,2 miliona w 2080 roku. My w tej chwili wiemy, że do 2030 roku mamy w miarę zaopatrzone zasoby osób, które będą pracowały, które zapewnią w znacznym stopniu stabilność rynku pracy, ale od 2030 roku rozpocznie się absolutnie duży spadek populacji - tak w maju oceniła sytuację prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-06-28 18:01:14 [83.4.165.*] id:1661480  
    dzony: Napisał postów [6670], status [VIP] Reputacja
    biorą przykład z Jarka jak można być sam i dojść do takiej władzy ;))!

    Nick:
    Treść:
    2023-06-28 10:13:43 [31.0.23.*] id:1661456  
    35bot12: Napisał postów [72], status [rozkręcił się] Reputacja
    Ciekawe czy badania są w stanie powiedzieć w jakich grupach społecznych rodzi się najwięcej dzieci, np. z podziałem na wiek , wykształcenie, na osoby pracujące czy nie, czy w pełnych rodzinach czy nie , gdzie mieszkają itp.

    Nick:
    Treść:
    2023-06-28 09:15:37 [147.161.234.*] id:1661445  
    dontomasso: Napisał postów [4854], status [VIP] Reputacja
    wg. cioci wiki oficjalna liczba ludnosci na rok 2022 w polsce wynosi 37.766.327. czyli dobre 500.000 mniej niz ti podane 38.300.000. nieoficjalna liczba bedzie jeszcze nizsza, patrzac na to ile ludzi opuszcza kraj aby gdzie indziej lepiej zarabiac i zyc.

    Nick:
    Treść:
    2023-06-28 08:20:59 [83.4.166.*] id:1661444  
    phil: Napisał postów [381], status [pismak] Reputacja
    nic się nie martwcie nauczy się psy i koty będą nas na starość pielęgnować

    Nick:
    Treść:
    2023-06-27 23:29:37 [89.64.46.*] id:1661440  
    Szubrawca: Napisał postów [425], status [maniak] Reputacja
    No jak to??!!! Cały czas wielkie szuje pokroju billa mordercy gejtsa mówia, że trzeba nas depopulować,bo ludzi za duzo. Ekoterroysci też straszą, ze Ziemia przeludniona. A gdy ludzie robią wszytsko, zeby doludniąć, to znwou płacz, że za mało dzieci się rodzi. Zecydujcie sie!!!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2023-06-27 23:30:43 [89.64.46.*] id:1661441  
    Szubrawca: Napisał postów [425], status [maniak] Reputacja
    Odludniać miało być
    2023-06-27 23:03:31 [46.134.120.*] id:1661438  
    [moderacja]: Napisał postów [5865], status [Szycha] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść:
    2023-06-27 23:02:38 [46.134.120.*] id:1661437  
    [moderacja]: Napisał postów [5865], status [Szycha] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść:
    2023-06-27 22:29:41 [89.64.46.*] id:1661435  
    [moderacja]: Napisał postów [1463], status [stały bywalec] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2023-06-27 23:01:52 [46.134.120.*] id:1661436  
    [moderacja]: Napisał postów [5865], status [Szycha] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]
    2023-06-27 20:20:30 [89.64.39.*] id:1661430  
    [moderacja]: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2023-06-27 21:16:25 [5.173.65.*] id:1661434  
    [moderacja]: Napisał postów [3400], status [Szycha] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]
    2023-06-27 21:14:42 [5.173.65.*] id:1661433  
    [moderacja]: Napisał postów [3400], status [Szycha] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść:
    2023-06-27 20:24:08 [188.146.110.*] id:1661431  
    [moderacja]: Napisał postów [1519], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść: