• Wyświetleń: 307
    • Dodano: 2023-06-18 / 14:02
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Przyroda i geografia - jak wygląda nauka o naszej planecie na różnych etapach kształcenia?

    Geografia to pasjonujący i lubiany przez wielu uczniów przedmiot, który zajmuje ważne miejsce w systemie nauki szkolnej. Nauka obejmuje nie tylko znajomość map, położenie ważnych geograficznie miejsc i różnic związanych z ukształtowaniem powierzchni.

    Lekcje geografii w kolejnych klasach przynoszą także wiedzę na temat zmian w przyrodzie na przestrzeni wieków, wpływu działalności człowieka na te zmiany i sposoby wzajemnej koegzystencji na Ziemi ludzi i różnych form przyrody

    Ulubiony przedmiot szkolny


    W pierwszych klasach szkoły podstawowej zagadnienia związane z geografią omawia się na przedmiocie pod nazwą "Przyroda". Już wówczas poruszane są pewne zagadnienia, które mają zainteresować najmłodsze dzieci światem wokół nich. Początkowo w formie zabawy, przy wykorzystaniu kolorowych obrazków, zdjęć i zagadek dzieci zapoznają się z różnymi interesującymi zagadnieniami. Uwagę dzieci na tym etapie przyciągają ciekawostki. To dobry start przed nauką w starszych klasach, kiedy zagadnienia przyrodnicze zaczynają łączyć się z tematami gospodarczo-ekonomicznymi. Jednocześnie dzisiaj ważne jest, aby już w najmłodszych dzieciach lekcje wzbudzały chęć działań proekologicznych, które zaczynają się od tych najprostszych, obecnych w codziennym życiu każdego człowieka.


    Nauka o świecie w starszych klasach


    W starszych klasach szkoły podstawowej i w szkołach średnich młodzież zapoznaje się z dużą szerszym spektrum zagadnień, dotyczących nauki zwanej geografią. Od wieków wpływ przyrody na życie człowieka - to, gdzie powstawały pierwsze osady, jak człowiek wykorzystywał naturalne warunki i w jakiś sposób przekształcał je na swoje potrzeby - miało niepodważalne znaczenie. Od czasów coraz szybszego rozwoju cywilizacji działania człowieka miewają znaczący wpływ na zmiany w przyrodzie - niejednokrotnie niestety negatywne. To ważny aspekt nauczania tego przedmiotu, jednak równolegle interesujące są zmiany kulturowe na przestrzeni wieków, rozwój gospodarki na świecie z wykorzystaniem dóbr naturalnych czy duże ruchy migracyjne spowodowane zmianami zachodzącymi w danym terenie lub środowisku.


    Odpowiednio przygotowany podręcznik


    Przygotowanie wartościowego i obejmującego wszystkie ważne zagadnienia podręcznika do geografii to nie lada wyzwania. Zwłaszcza w przypadku dzieci starszych i młodzieży istotne jest, aby przyciągnąć ich uwagę, a jednocześnie pozwolić zaspokoić ciekawość co do omawianych na lekcjach zagadnień. Podręcznik "Oblicza geografii 2" spełnia wymienione warunki. Nie tylko obejmuje szereg istotnych i interesujących zagadnień, ale także - ze względu na formę podania wiadomości, konstrukcję podręcznika i układ rozdziałów - ułatwia naukę, powtórki, przygotowanie do sprawdzianów wiedzy. Podręcznik zawiera liczne ilustracje, ale przede wszystkim mapy, zestawienia i wykresy co jest ważnym wstępem do zdobywania umiejętności przeprowadzania analizy danych, porównań i wyciągania z nich odpowiednich wniosków.



    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".