Skomplikowane operacje to dla lekarzy Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej szpitala w Kędzierzynie-Koźlu wyzwanie, ale też codzienność. Tym razem pacjenci na stole operacyjnym zmagali się z wielkimi guzami...nerek.
W ubiegłym tygodniu, zespół operacyjny pod kierunkiem kierownika oddziału dr n. med. Artura Pietrusy przeprowadził dwie skomplikowane operacje urologiczne usuwając guzy w obrębie nerki. Obie zakończyły się sukcesem i pacjenci wracają do pełni zdrowia.
- Pierwszy z pacjentów to mężczyzna w sile wieku blisko 70 lat. Od lat walczył z otyłością, lecz mimo wielu prób nie udawało mu się jej pokonać. Zgłosił się do lekarza i dopiero w pogłębionej diagnostyce przeprowadzonej w naszej placówce wykryto rozległą patologiczną zmianę w obrębie nerki. Guz ten już utrudniał znacznie normalne funkcjonowanie "naciekając" i spychając pozostałe narządy w jamie brzusznej. Podjęto decyzję o natychmiastowej operacji metodą klasyczną, z uwagi na objętość i charakter umiejscowienia zmiany - informuje Adam Liszka, rzecznik prasowy szpitala.
Po operacji trwającej blisko trzy godziny udało się usunąć guza, który jednocześnie trafił do dalszych badań.
- Warto dodać, że objętość tego ogromnego guza to ok. 13 litrów, przy poprawnej objętości nerki ok.
300~500 ml. Zabieg zakończył się sukcesem, Pacjent czuje się bardzo dobrze i obecnie nie wymaga już leków przeciwbólowych - słyszymy.
W drugim trudnym przypadku, operowano pacjentkę, która miała guza umiejscowionego w bardzo trudno operowalnym miejscu. Guz był "wciśnięty" pomiędzy żyłę i tętnicę nerkową, dwie najważniejsze arterie odżywcze dla nerki, przy samej jej strukturze. Istniała konieczność preparowania milimetr po milimetrze, na małej przestrzeni, z zachowaniem bardzo dużej ostrożności, z uwagi na bliskość głównych naczyń krwionośnych. Guz w całości usunięto pozostawiając nerkę w nienaruszonym stanie. Zabieg wykonano w technice klasycznej otwartej, z
uwagi na wielkość guza.
- Zabiegi z guzem do 3 cm, wykonujemy w naszym szpitalu w technice laparoskopowej, ten guz miał prawie 8 cm, przy długości nerki ok. 12 cm. Pacjentka czuje się dobrze. To jest niewątpliwie sukces, nasz oddział Urologii Onkologicznej z tygodnia na tydzień przyjmuje coraz więcej pacjentów i jesteśmy dumni z nie tylko z tej operacji, ale i z naszych wszystkich efektów - mówił dr n. med. Artur Piętrusa - Kierownik Oddziału.
- Szpital w Kędzierzynie-Koźlu jako wielospecjalistyczna placówka posiada kompetencje do realizacji
wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych. Niesiemy pomoc nawet w tak trudnych przypadkach, wykonując zabiegi o bardzo wysokim stopniu zaawansowania. Tutaj, w tym przypadku, zespół pod kierunkiem kierownika oddziału - dr n. med. Artura Pietrusy pokazał, że urologia onkologiczna w naszej placówce stoi na bardzo wysokim poziomie, co jest dla całego naszego szpitala niewątpliwą satysfakcją. Kolejny raz podkreślę, że mieszkańcy naszego powiatu i całego regionu mogą czuć się bezpiecznie posiadając wielospecjalistyczną opiekę w Zespole
Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Na Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, większość operacji przyprowadzamy laparoskopowo, odsetek ten sięga ponad 60% wszystkich zabiegów.
Dysponując nowoczesnym sprzętem jaki pracuje na nowym bloku operacyjnym w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem lekarzy możemy skutecznie pomagać naszym pacjentom. Należy podkreślić także, że zespół lekarzy urologów (ale i innych specjalizacji) stale pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w międzynarodowych, dedykowanych szkoleniach i wdrażając najnowsze możliwe technologie medyczne - dodał Dyrektor naczelny SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu - Jarosław Kończyło.
dzony: Napisał postów [6672], status [VIP]
Jak czeka się na wizytę 3-5 lat to taki efekt!!!!!