• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 7811
    • Dodano: 2023-06-04 / 20:50
    • Komentarzy: 0

    Opolanie sprawdzali swoją kondycję na teście Coopera

    Opolanie mieli w niedzielę okazję sprawdzić swoją formę sportową biorąc udział w teście Coopera na stadionie lekkoatletycznym. Próbę wytrzymałościową polegającą na 12-minutowym nieprzerwanym biegu może przejść właściwie każdy.


    Tę metodę badania wydolności stosuję się do dziś, a ma już ponad 50 lat. Początkowo badanie służyło amerykańskim wojskom do badania wydolności armii, jednak bardzo prędko zaczęto go stosować jako jeden z podstawowych testów oceniających sprawność fizyczną. Obecnie test Coopera jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Jego celem jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej, która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

    - Na co dzień biegam i startuję w lokalnych zawodach. Po pierwsze to nie są wyścigi, ale test, który robimy sami dla siebie. Nie trzeba szybko biec, można również maszerować, ważne żeby w określonym czasie pokonać jak największy dystans. Po upływie 12 minut sprawdzamy jaki dystans pokonaliśmy w specjalnej tabeli i mamy obraz tego, w jakiej jesteśmy kondycji fizycznej. To doskonały sposób, na porównanie swojej kondycji. Dziś udało mi się przebiec prawie 100 metrów więcej, niż jesienią. Jestem zadowolony - mówi jeden z uczestników.

    Biorąc pod uwagę tabele wyników, sportowcy w 12 minut powinni przebiec ponad 3 kilometry, by uznać swój wynik jako bardzo dobry. Sam test pokaże w jakiej jesteśmy kondycji, jednak ważne jest, by przed rozpoczęciem biegu dobrze się do niego przygotować, być także wypoczętym. - Rozgrzewka przed testem jest obowiązkowa. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić swojej kondycji startując do tego sprawdzianu z marszu. Musimy przygotować organizm do wysiłku biegowego. Na pewno nie polecam narzucać zbyt wysokiego tempa na sam początek biegu, ponieważ jeżeli nie wiemy jak zachowa się nasz organizm w ciągu tych 12 minut możemy się mocno rozczarować i stanąć po pierwszych minutach w miejscu. Warto biec jednym tempem, na ostatnie 2 minuty przyspieszyć. Możemy uznać test za dobrze wykonany, kiedy czujemy po nim zmęczenie. To właśnie pokazuje, ile jesteśmy w stanie przebiec i w jakiej kondycji jesteśmy - radzą sportowcy.

    Kolejna edycja testu Coopera planowana jest jesienią.

    Zdjęcie (1/88)

    (Fot. Dżacheć)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".