• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1231
    • Dodano: 2023-05-31 / 16:15
    • Komentarzy: 2

    Jak rzucić palenie: od razu, stopniowo, z lekami czy bez? Dziś dzień bez papierosa

    (Fot. iStock)

    Podnoszenie akcyzy na wyroby tytoniowe, zakaz promocji palenia w mediach i odstraszające zdjęcia na paczkach papierosów. Sposoby na oduczenie Polaków spalenia są mało skuteczne.

    - 15,99 zł. Tyle kosztuje paczka moich ulubionych papierosów. Od jakichś 2 lat palę jedną dziennie. Miesięcznie to jakieś 500 złotych - wylicza pan Grzegorz.

    I przyznaje, że to czynnik finansowy jest dla niego najsilniejszym bodźcem, żeby rzucić palenie. Wciąż jednak mało skutecznym.

    - Zarabiam na tyle dużo, że brak tych pieniędzy nie jest specjalnie odczuwalny. Może dlatego nie udaje mi się rzucić palenia - przyznaje.

    Próbował już kilka razy. Bez papierosa wytrzymywał tydzień lub dwa. Ale potem wracał do palenia.

    - W pewnym momencie zawsze zdarzała się jakaś nerwowa sytuacja, a papieros pozwalał mi się uspokoić- tłumaczy mężczyzna.

    Kolejną próbę podejmie 31 maja. W dniu bez papierosa.

    Na razie mamy tylko podnoszenie akcyzy

    Dzień bez papierosa został ustanowiony w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), żeby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu.

    Rok temu z tej okazji Polskie Towarzystwo Terapii Wspomagającej w Onkologii przedstawiło kilka postulatów, które powinny zostać zrealizowane, jeżeli chcemy nakłonić Polaków do rzucania palenia. Wśród propozycji są np.:
    opracowanie strategii walki z nikotynizmem wraz ze wskaźnikami monitorującymi jej realizację;
    przekazanie wpływów z akcyzy na wszystkie wyroby tytoniowe na realizację strategii walki z nowotworami;
    utworzenie ogólnopolskiej sieci poradni antynikotynowych;
    podniesienie wieku legalnego zakupu wyrobu tytoniowych do 21 roku życia;

    Zwiększenie kar za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom nieletnim.

    Na razie jednak oficjalna strategia ogranicza się właściwie do podnoszenia akcyzy na wyroby tytoniowe. Zgodnie z planem Ministerstwa Finansów będzie ona rosła co roku.

    Armia palaczy ciągle rośnie

    Tyle że jak pokazuje raport Polskiej Akademii Nauk - odsetek palących wzrósł już do 28,8 proc, a sprzedaż papierosów podskoczyło o 20 proc. (w porównaniu z 2015 r.). Ten pierwszy wskaźnik od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2019 roku było to 26 procent.

    Małym pocieszeniem jest to, że po papierosy sięga mniej młodych ludzi niż jeszcze kilka lat temu. Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny 62 proc. polskich nastolatków inicjację nikotynową ma już za sobą. Nie zawsze jest to tradycyjny papieros, bo 32,3 proc. młodych sięgnęło (jako pierwszy raz w życiu) po e-papierosa.

    Palisz? Pijesz? Płać wyższe składki zdrowotne!

    Dlatego eksperci z Polskiej Akademii Nauk przekonują, że osoby palące papierosy i pijące alkohol powinny płacić wyższe składki na ubezpieczenie zdrowotne. I w ten sposób wziąć współodpowiedzialność za zdrowie swoje i swoich dzieci. Także finansową.

    - Rozwiązania prawne związane z współodpowiedzialnością obywateli za własne zdrowie mogą mieć rożny charakter i zakres. Mogą one wiązać się z "doubezpieczeniem się", czy nawet wprowadzeniem współpłacenia w sytuacji zgody społecznej na takie rozwiązania, uzyskanej w procesie politycznym - tłumaczy dr hab. Anna Augustynowicz z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, cytowana przez portal 300gospodarka.pl.

    Jak rzucić palenie?

    Sposobów jest wiele i nie każde są skuteczne w każdym przypadku. Są osoby, którym pomagają leki. Innym wystarczy silna wola. Kolejni wolą rzucić z dnia na dzień, a jeszcze inni stopniowo ograniczają palenie. Są też tacy, jak pan Krzysztof, który rzucił dzięki aplikacji w telefonie.

    - Liczy mi dni bez papierosa. Codziennie podsyła informacje o tym, jakie pozytywne zmiany zaszły w moim organizmie. Ma też proste łamigłówki do rozwiązania, a to pomaga, kiedy np. nie wiadomo, co zrobić z rękami, a one same sięgają po papierosa. To pomaga na początku, bo potem przemawia czynnik ekonomiczny. Aplikacja liczy, ile pieniędzy zaoszczędziłem na tym, że nie palę - opowiada.

    Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia

    Po 24 godzinach - zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca,

    po 20 minutach - spada tętno,

    w ciągu 12 godzin - wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi,

    w ciągu 2-12 tygodni - poprawia się krążenie i czynność płuc,

    do 3 miesięcy - poprawia się kondycja fizyczna,

    w ciągu 1-9 miesięcy - ustępują kaszel i duszność,

    po roku - o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca,

    po 5 latach - zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc,

    w ciągu 10 lat - śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy,

    w ciągu 5-15 lat - ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących,

    po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej,

    w ciągu 15 lat - ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących.

    Infolinia

    Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy specjalisty, może skontaktować się z Ogólnopolską Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym działającą przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

    Numery telefonów:
    - 801 108 108,
    - 22 211 80 15.

    Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19 oraz w soboty w godz. 9-15.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-06-01 10:30:35 [62.87.183.*] id:1660469  
    Krzycho: Napisał postów [4917], status [VIP] Reputacja
    Dla mnie to tylko kwestia silnej woli. Znajomi próbowali na różne sposoby i z różnym skutkiem, najczęściej kiepskim. Ja po prostu przestałem z dnia na dzień. Pierwsze dni to była męka ale wytrzymałem i od ponad 25 lat nie palę :)

    Nick:
    Treść:
    2023-05-31 23:16:47 [188.123.205.*] id:1660458  
    ombre: Napisał postów [19844], status [VIP] Reputacja
    Nie ma drogi na skróty. Albo ktoś rzuca palenie albo ktoś udaje że rzuca. Ja rzuciłem za trzecim razem za dwoma pierwszymi szukałem jakiegoś alibi.

    Nick:
    Treść: