• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1407
    • Dodano: 2023-05-19 / 17:10
    • Komentarzy: 4

    Niebezpieczne śmieci zalegają w lasach i na podwórkach. Gminy są bezradne

    (Fot. Canva)

    Usuwanie niebezpiecznych odpadów to wyzwanie dla samorządów. Za brak pieniędzy na to płacą mieszkańcy. Swoim zdrowiem.

    Rocznie w Polsce odkrywane się co najmniej dziesiątki nielegalnych wysypisk z substancjami niebezpiecznymi. Jednak gminy często nie mają pieniędzy, żeby pozbyć się problemu. Efekt? Trujące śmieci zalegają na działkach latami.

    Za drogie dla gmin

    NIK ujawnił wiele nieprawidłowości w gospodarce odpadowej. Kluczowym problemem jest odpowiedzialność za dzikie wysypiska. Teoretycznie odpowiada za nie posiadacz śmieci - zazwyczaj właściciel działki, na której odpady się znajdują. W praktyce jednak często trudno skłonić taką osobę do sprzątania.

    Jeśli odpady są niebezpieczne, gmina ma obowiązek natychmiast je usunąć - nawet z prywatnych działek. Na przeszkodzie stają pieniądze.

    Według danych NIK za ubiegły rok tylko w Zielonej Górze odpady niebezpieczne na usunięcie czekały od 2015 roku. Koszt ich likwidacji wyniósł około 30,9 mln zł. W Sosnowcu było jeszcze drożej - tu koszt usunięcia około 1000 pojemników mauzer i 200 beczek wyniósł mniej więcej 113 mln.

    Nieefektywna pomoc

    Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził programy finansowego wsparcia gmin z takim problemem. Jednak NIK twierdzi, że to i tak za mało, żeby w pełni pokryć koszty likwidacji porzuconych odpadów niebezpiecznych. Dodatkowo od 18 grudnia 2020 roku Fundusz nie ogłosił naborów wniosków o dofinansowanie likwidacji takich odpadów, ponieważ oczekuje na rekomendacje ministra klimatu i środowiska.

    To oznacza, że wracamy do punktu wyjścia. Niebezpieczne odpady wciąż są gromadzone w lasach i na prywatnych działkach. Często za zgodą właścicieli terenów. Niektóre osoby zarabiają na ich przechowywaniu.

    Znane są również przypadki, w których niebezpieczne odpady "przechodzą" od jednego właściciela do drugiego.
    Dlaczego? Ponieważ tak jest taniej.

    Kary nie pomagają

    NIK zauważa, że mimo licznych działań podejmowanych przez rząd w celu zwalczania przestępstw przeciwko środowisku - w tym zaostrzenia kar za śmiecenie - problem nadal jest poważny. Liczba odkrywanych dzikich wysypisk odpadów niebezpiecznych utrzymuje się na stałym poziomie - od kilkudziesięciu do ponad 100 rocznie. Chociaż może być ich dużo więcej, bo nie wszystkie przypadki są zgłaszane tam, gdzie powinny.

    Odpady niebezpieczne można znaleźć m.in. w nieczynnych kopalniach, na terenie niepilnowanych nieruchomości, w lasach, w przyczepach zostawionych na parkingach, nieużywanych magazynach, wynajmowanych halach albo garażach.

    Plan NIK

    NIK zaapelował o zwiększenie wsparcia finansowego dla gmin mierzących się z problemem zagospodarowania groźnych nieczystości. Zarekomendował też zmiany w prawie, które pozwolą sprawniej usuwać niebezpieczne odpady - zwłaszcza wtedy, gdy trudno wykryć osobę odpowiedzialną za śmiecenie. Dzięki temu łatwiej będzie zmierzyć się z dzikimi wysypiskami, żeby chronić środowisko i zdrowie ludzi.


    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-05-20 05:52:34 [46.205.214.*] id:1660158  
    35bot12: Napisał postów [65], status [rozkręcił się] Reputacja
    Budowlaniec z fuchy przywozi odpady i wyrzuca do kubłów swoich sąsiadów, którzy za to płacą, i Tir że śmieciami z zagranicy w lesie czy na innym urbeksie zrobi to samo i ktoś zarobi, tyle lat i nic w tym temacie się nie zmieniło, czyli tak ma być.

    Nick:
    Treść:
    2023-05-19 23:03:14 [188.123.205.*] id:1660156  
    ombre: Napisał postów [19868], status [VIP] Reputacja
    Pamiętam jak wprowadzano ustawę śmieciową i jakie ochy i achy były na ty portalu.Jak ta ustawa rozwiąże wszystkie problemy śmieciowe bo nikomu nie będzie się opłacało wyrzucać śmieci do lasu. Od razu pisałem że to bzdura i że lasy i rzeki zapełnią się śmieciami.

    Nick:
    Treść:
    2023-05-19 19:58:02 [5.172.235.*] id:1660153  
    penio: Napisał postów [31], status [rozkręca się] Reputacja
    Wprowadzić skrupulatną kontrolę nad takimi pojemnikami przy gospodarce odpadami w firmach , jeśli firma miała by zapłać karę za brak każdego z nich to raczej nie będą się walać po lasach i rzekach .

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2023-05-19 20:53:09 [89.64.57.*] id:1660154  
    pinoczet: Napisał postów [359], status [maniak] Reputacja
    A czy brak tego pojemnika oznacza że dany przedsiębiorco wyrzucił go do lasu?