• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2757
  • Dodano: 2023-05-13 / 17:51
  • Komentarzy: 4

  Mieszkańcy Opola protestowali przeciwko przemocy wobec dzieci

  (Fot. Dżacheć)

  Mieszkańcy Opola zjednoczyli się w żałobie po tragicznej śmierci 8-letniego Kamila, który padł ofiarą brutalnej przemocy ze strony ojczyma. Cichy protest miał miejsce w godzinę pogrzebu 8-latka i był manifestacją sprzeciwu wobec bierności instytucji zajmujących się ochroną polskich rodzin.

  Jolanta Rutkowska, inicjatorka protestu i matka pięciorga dzieci, wyraziła swoje rozczarowanie postawą instytucji odpowiedzialnych za opiekę nad rodzinami. Powiedziała: - Chciałabym, żeby ta przemoc się skończyła raz na zawsze. Instytucje przyznają kuratorów tam, gdzie nie są potrzebni, a tam, gdzie faktycznie dzieje się krzywda i dzieci są maltretowane, sprawy są umarzane lub całkowicie zaniedbywane.

  Wiele osób biorących udział w proteście podkreślało, że śmierć Kamila mogła zostać uniknięta, gdyby odpowiednie służby podjęły skuteczne działania. Sprawa odbierania praw rodzicielskich była wielokrotnie umarzana lub odkładana, mimo sygnałów o przemocy w domu chłopca.

  - Kamil uciekał z domu, gdzie był okrutnie katowany, a policja uporczywie odprowadzała go z powrotem do tego domu, do domu kaźni. W Polsce mamy 20 dzieci rocznie, które są zabijane rękami najbliższych. Nie wyobrażam sobie dalszego przyzwolenia społeczeństwa na to co się dzieje w naszym kraju - mówiła Patrycja Gralla-Michalak, uczestniczka protestu.

  Ośmioletni Kamil zmarł w poniedziałek po brutalnym skatowaniu, w wyniku którego walczył o życie przez ponad miesiąc pod opieką lekarzy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Śmierć chłopca spowodowała ogromne poruszenie społeczne. Podejrzanym o dokonanie zabójstwa dziecka ze szczególnym okrucieństwem jest ojczym. Zarzuty usłyszały również matka Kamila, ciotka oraz wujek. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Gdańsku.

  Po tragicznej śmierci Kamila, w południe rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ośmioletniego chłopca. Msza pogrzebowa odbyła się o godzinie 13:00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus, znajdującym się na cmentarzu Kule w Częstochowie. Uroczystość zgromadziła - w kościele i wokół niego - wiele osób. Część z nich przyniosła białe róże lub inne kwiaty, niektórzy zabrali także pluszowe misie, które zostawili przy grobie oraz białe i błękitne baloniki, które zostały wypuszczone w niebo.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-05-15 07:30:02 [217.173.193.*] id:1659905  
  24mikol: Napisał postów [1331], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  "Wiele osób biorących udział w proteście..." da się oszacować ile było osób?

  Nick:
  Treść:
  2023-05-14 20:52:13 [83.4.130.*] id:1659885  
  szymianski: Napisał postów [84], status [rozkręcił się] Reputacja
  Standardowa kolejność: - Nieszczęście, krzywda, - Lament, płacz, psudoeksperci, - Szukanie winnych, kozłów ofiarnych, - Po kilku miesiącach zapomnienie i nowy temat zastępczy A faktycznie w całym tym szambie i tak wszystko zostanie po staremu...

  Nick:
  Treść:
  2023-05-14 07:47:57 [78.8.202.*] id:1659861  
  Gargamel80: Napisał postów [190], status [ ! Troll ! ]
  Nie zawiódł system, a tzw. wolne sądy, opinie kuratora były jednoznaczne, Kamilek miał trafić do rodziny zastępczej, jednakże sąd za każdym razem odrzucał taki wniosek, tutaj winę ponosi nadzwyczajna kasta sędziowska, ale o tym cicho w antyrządowych mediach.

  Nick:
  Treść:
  2023-05-14 01:32:32 [188.123.205.*] id:1659857  
  ombre: Napisał postów [19715], status [VIP] Reputacja
  Prawda jest taka że jak by ktoś zareagował nie wiem sąsiad czy przypadkowa osoba i widząc takie okrucieństwo wobec dziecka przyłożyła by zwyrodnialcowi to policja i Polskie sądy skazałyby go w ekspresowym tempie.Taki kraj.

  Nick:
  Treść: