• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1848
  • Dodano: 2023-05-13 / 14:02
  • Komentarzy: 0

  Ponad 70 strażaków ćwiczyło w Elektrowni Opole

  (Fot. Materiały prasowe)

  15 jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczyło w ćwiczeniach ratowniczo-gaśniczych zorganizowanych 11 maja na terenie Elektrowni Opole, oddziału spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Ćwiczenia pozwoliły przetestować umiejętności ratownicze oraz koordynacyjne służb w sytuacjach awaryjnych, w tym pożarowych i ewakuacyjnych, które potencjalnie mogłyby wystąpić na terenie elektrowni.

  W ćwiczeniach wzięło udział ponad 70 strażaków z regionu opolskiego. Celem ćwiczeń było sprawdzenie skuteczności działań ratowniczych w sytuacjach awaryjnych, które mogą wystąpić na terenie zakładu przemysłowego. Jeden z testowanych scenariuszy zakładał opanowanie pożaru taśmociągu służącego do transportu węgla, w wyniku którego poszkodowane zostały dwie osoby. Zaistniała także konieczność ewakuacji jednej z poszkodowanych osób z wysokości ok. 20 metrów. Ponadto przetestowano scenariusz zagrożenia chemicznego.

  "Takie ćwiczenia są niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa naszych pracowników oraz infrastruktury technicznej zakładu. Z jednostkami straży pożarnej współpracujemy na co dzień, jednak przygotowanie scenariusza ćwiczeń oraz jego realizacja w praktyce ma ogromne znaczenie dla doskonalenia naszych procedur, środków komunikacji i dowodzenia, czyli skuteczności ochrony przed różnymi zagrożeniami i zwalczania ich potencjalnych skutków. Podczas akcji strażacy wykazali się wysokim profesjonalizmem i skutecznością działań" - podkreśla Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole.

  Zrealizowane ćwiczenia pozwoliły także na doskonalenie umiejętności praktycznych strażaków, lepsze poznanie specyfiki obiektu, a także przetestowanie środków komunikacji i obowiązujących procedur, w tym współdziałania ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wysokościowego "Opole", Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Opole", służbą ratowniczą Elektrowni Opole i grupą ratownictwa wysokościowego spółki Eltur-Serwis. Ćwiczenia przebiegły sprawnie i zakończyły się pełnym sukcesem.


  Organizatorzy ćwiczeń zadbali o jak najlepszy poziom realizmu testowanych sytuacji awaryjnych.

  Departament Komunikacji PGE GiEK
  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".