• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1490
  • Dodano: 2023-05-13 / 11:22
  • Komentarzy: 0

  Pierwsze Mieszkanie. Sprawdź, czy możesz skorzystać z programu

  (Fot. iStock)

  Program Pierwsze Mieszkanie jest adresowany do młodych osób, które chcą kupić pierwszy dom lub pierwsze mieszkanie. Startuje 1 lipca. Kto może liczyć na finansowe wsparcie z budżetu?

  Zgodnie z założeniami projektu zainteresowani mogą wybrać jedną z dwóch możliwości kupna mieszkania:

  - zakup pierwszego mieszkanie już teraz - w tym przypadku jest to bezpieczny kredyt hipoteczny na 2 proc.;
  - zakup pierwszego mieszkania w perspektywie kilku lat - polega na odkładaniu na konto mieszkaniowe od 500 do 2000 zł miesięcznie w okresie od 3 do 10 lat. W zamian państwo wypłaci premię na poziomie wskaźnika waloryzacyjnego.

  Kto może liczyć na wsparcie z Pierwszego Mieszkania?

  Program jest skierowany do osób do 45 roku życia, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie - zarówno nowe, jak i używane.

  Uwaga! Nie ma limitu dotyczącego metrażu mieszkania czy domu.

  Bezpieczny kredyt hipoteczny na 2 procent

  To jedno z rozwiązań proponowanych w programie Pierwsze Mieszkanie.

  Mogą go dostać osoby do 45 roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

  W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku będzie musiało spełniać przynajmniej jedno z nich.

  Budżet państwa przez 10 lat będzie im dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

  Oznacza to, że wysokość stopy procentowej będzie taka sama w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach od jego przyznania.

  A na jaki kredyt można liczyć? Maksymalnie 500 tysięcy złotych, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem - 600 tys.

  Konto mieszkaniowe

  W przypadku tego rozwiązanie, nie kupujemy mieszkanie od razu (na kredyt), ale na nie oszczędzamy.
  Najpierw trzeba będzie założyć konto oszczędnościowe w bankach, które przystąpią do programu. Musi to zrobić osoba, która nie ma i nie miała mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

  Okres oszczędzania na koncie będzie wynosić od 3 do 10 lat. Trzeba będzie systematycznych wpłacać co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej w umowie wysokości (od 500 do 2000 zł).

  Dzięki temu będzie można liczyć na premię mieszkaniową z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią będzie można wydać na zakup pierwszej nieruchomości lub wkład finansowy w inwestycję.

  Uwaga! Na wydanie pieniędzy przekazanych przez państwo w chwili zakończenia oszczędzania biorący udział w projekcie będą mieli 5 lat.

  Jeśli rodzina się powiększy...

  To Bank Gospodarstwa Krajowego pomoże jej w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie:

  • po urodzeniu się drugiego dziecka - 20 tys. zł,
  • po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego - 60 tys. zł.  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".