• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 2156
    • Dodano: 2023-05-07 / 12:00
    • Komentarzy: 0

    300 plus dla małych i dużych. Wcześniej złożysz wniosek, szybciej dostaniesz pieniądze

    300 plus dla małych i dużych. Wcześniej złożysz wniosek, szybciej dostaniesz pieniądze

    (Fot. iStock)

    Niebawem rozpocznie się nabór wniosków o 300 plus z programu "Dobry start". Na pieniądze mogą liczyć nie tylko nieletni, ale i uczniowie m.in. szkół dla dorosłych.

    "Dobry start" to - przypomnijmy - pieniądze, które dzieci dostają na początku roku szkolnego. Świadczenie wynosi 300 zł (stąd 300 plus) i jest przeznaczone na zakup rzeczy potrzebnych do nauki.

    W ubiegłym roku pieniądze trafiły do 4,4 mln uczniów.

    Niebawem wystartuje kolejna edycja programu. Tyle że w tym roku 300 plus trafi nie tylko do najmłodszych.
    Mogą się o nie ubiegać także osoby dorosłe.

    Zobacz takze Nocny pożar samochodu przy budynku wielorodzinnym. Ogień objął także drugi pojazd

    Kto?

    O pieniądze ubiegać się można raz w roku na każde uczące się dziecko, zarówno w podstawówce, liceum czy technikum (na dwoje dzieci rodzice dostają 600 zł, na troje 900 zł itd.). Bez względu na dochody rodziny. Warunkiem jest wiek: dziecko nie może przekroczyć 20 roku życia, a w przypadku osób niepełnosprawnych - 24.
    Cztery lata temu grupa uprawnionych do świadczenia 300 plus została poszerzona o uczniów szkół policealnych i dla dorosłych. Niezmienna jednak pozostała zasada: wiek ucznia (20 i 24 lata).

    Kiedy?

    Nabór wniosków ruszy 1 lipca. Pieniądze są zwykle wypłacane na początku roku szkolnego. Wypłata pojawi się na koncie tym szybciej, im wcześniej złożymy wniosek.

    Zobacz takze Na Górze Świętej Anny uczczono Narodowy Dzień Powstań Śląskich

    Wniosek

    We wniosku o wypłatę 300 plus muszą się znaleźć następujące dane:
    - imię i nazwisko (w tym także rodzica),
    - PESEL,
    - data urodzenia,
    - miejsce zamieszkania,
    - obywatelstwo,
    - adres placówki dziecka,
    - zaświadczenie ze szkoły (jeśli dziecko rozpoczęło naukę),
    - zaświadczenie o niepełnosprawności dziecka (jeśli dziecko jest niepełnosprawne).

    Wniosek trzeba złożyć elektronicznie przez:
    - portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
    - PUE ZUS,
    - bankowość elektroniczną.

    Wnioski można składać do 30 listopada. Jeśli jednak złożymy wniosek we wrześniu, październiku lub listopadzie, będziemy musieli poczekać nawet 2 miesiące na wypłatę pieniędzy.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".