• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2425
  • Dodano: 2023-05-04 / 07:39
  • Komentarzy: 1

  Mały opolanin marzy o sprawnych nóżkach. Ma szansę na zabieg, ale brakuje pieniędzy

  (Fot. Archiwum Prywatne)

  Wojtek w tym roku skończy 8 lat, ale jego codzienność nie jest całkowicie beztroska. Wskutek zdiagnozowanych wad wrodzonych, chłopczyk jest znacznie niższy od rówieśników. Ma zaledwie 85 cm wzrostu i waży 13,5 kg. Jego układ kostny jest inaczej zbudowany. Wojtek ma krótsze rączki i nóżki. Ma szansę na potrzebny zabieg, jednak cena jest zawrotna.


  Wojtuś Feliks chodzi do szkoły publicznej jako jedyne dziecko z niepełnosprawnością. Kocha scenę, mikrofon, występy... Uwielbia tańczyć przed lustrem. W przyszłości chciałby zostać strażakiem, dlatego obecnie jest zuchem OSP. Ma w sobie ogrom odwagi i radości, którą dzieli się z innymi. Brzmi beztrosko i cukierkowo. Rzeczywistość jest jednak mało łaskawa dla małych-dużych marzeń chłopca.

  - Do wszystkiego doszły jeszcze inne diagnozy m.in. dysplazja bioder i obustronny niedosłuch. Syn w listopadzie 2022 roku przeszedł operację polegającą na odtworzeniu błony bębenkowej ucha (przeszczepie) z rekonstrukcją łańcucha kosteczek słuchowych oraz redrenażem wentylacyjnym. Przez 9 miesięcy był karmiony tylko przez sondę - byliśmy objęci opieką domowego hospicjum dla dzieci w Opolu - mówi Patrycja Feliks, mama Wojtka.

  - Myślałam, że mamy jeszcze sporo czasu, aby przygotować się na dalsze wyzwania. Tymczasem po badaniach RTG zleconych przez ortopedę, okazało się, że stan nóżek synka znacznie pogorszył się od ostatniego prześwietlenia. Do tego stopnia, że lewe kolano Wojtka podczas poruszania się, wchodzi w prawe, co bardzo mocno obciąża stawy i wywołuje ogromny ból. Nóżki Wojtka tworzą literę "X" - słyszymy.

  Aby nie dopuścić do zniszczenia stawów konieczna jest operacja. Choć na ten moment stan bioder i kręgosłupa synka jest dobry - niższy wzrost, obniżone napięcie mięśniowe i odmienne proporcje ciała -mocno utrudniają Wojtkowi wykonywanie wielu codziennych czynności. Nieprawidłowa postawa i złe obciążenie stawów skutkuje nieprawidłowością w funkcji stawów biodrowych, kolanowych.  - Nie mogę patrzeć na ból mojego dziecka, na to jak komplikacje zdrowotne odbierają mu zdolność normalnego funkcjonowania, dlatego robię, co w mojej mocy, aby walczyć o sprawność Wojtka i jego jak najlepszą przyszłość. Wychowuję syna samodzielnie. Pomagają mi dziadkowie, z którymi Wojtek ma świetny kontakt. Nie stać nas jednak na opłacenie kosztów dalszego leczenia, operacji i rehabilitacji. Bardzo prosimy Was o wsparcie!  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-05-04 08:41:00 [82.132.235.*] id:1659487  
  Pixidixi666: Napisał postów [42], status [ ! Troll ! ]
  To zmierzy sie z nowym Polskim ladem podatkiem od zrzutek Mateuszu I Andrzejku dzienkujemy

  Nick:
  Treść: