• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2412
  • Dodano: 2023-05-01 / 14:00
  • Komentarzy: 1

  Pierwsze tony śmieci wyłowione z Odry!

  Pierwsze zbiory w ramach Akcji Czysta Odra. Do akcji przyłączyły się: Racibórz, Kędzierzyn Koźle, Opole, Brzeg, Wrocław, Głogów, Nowa Sól, Krosno Odrzańskie, Szczecin - ponad 20 tys. wolontariuszy z Polski, ale i także Czech i Niemiec.


  28 kwietnia zainaugurowano II edycję międzynarodowej Akcji Czysta Odra. Na starcie pojawiło się pół tysiąca wrocławianek i wrocławian, którzy uwolnili odrzańskie łąki od 3 ton śmieci. Skąd te śmieci? Niestety problem zaśmiecenia w Polsce tylko narasta. Brak systemu kaucyjnego to wstyd dla państwa. W krajach nadbałtyckich jedynie oprócz Polski tylko Rosja takiego systemu nie ma. W pozostałych krajach puszki aluminiowe, jednorazowe butelki ze szkła i plastiku zawracane są do sklepów, gdzie w 100% poddawane są recyklingowi. W Polsce opakowania jednorazowe lądują zazwyczaj w środowisku, w rzekach i ostatecznie w Bałtyku. 80% zanieczyszczenia Bałtyku to śmieci spływające rzekami, także Odrą do morza - mówi pomysłodawca i główny organizatora Akcji Czysta Odra - Dominik Dobrowolski.

  Ta akcja to jedna z kilkuset akcji, które będą się odbywać od 28 kwietnia do 7 maja na Odrze i na wszystkich je dopływach. Można do akcji się dołączyć, organizując własne wydarzenie lub kontaktując się regionalnymi koordynatorami.

  Informacje dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w akcjach, którzy chcieliby zorganizować swoje akcje, dla mediów, samorządów, firm:

  Zapraszamy do udziału w II Międzynarodowej Akcja Czysta Odra, która będzie organizowana w okresie od 28 kwietnia do 7 maja 2023 roku. Każdy się może do akcji przyłączyć. Wystarczy tylko zorganizować grupę wolontariuszek i wolontariuszy, aby spotkać się na ekologicznej majówce nad Odrą lub dowolnym dopływem Odry, posprzątać brzegi rzek, zorganizować spływ kajakowy, cieszyć się z uroków czystej wody. Lokalni organizatorzy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie akcji. Darczyńcą grantów jest, już drugi rok z rzędu Credit Agricole Bank Polska .

  Zapraszamy do kontaktu z regionalnymi koordynatorami Akcja Czysta Odra 2023 :

  https://www.facebook.com/AkcjaCzystaOdra

  Stowarzyszenie EKO-UNIA https://www.facebook.com/EkoUnia/ - jako regionalny organizator koordynuje akcje na odcinku od Opola do Nowej Soli. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły... z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Opole, Brzeg, Oława, Wrocław, Brzeg Dolny, Lubiąż, Ścinawa, Chobienia, Głogów, Bytom Odrzański i Nowa Sól oraz z dopływów Odry z tego rejonu mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Ani Adamczyk: akcjaczystaodra@gmail.com lub anna9adamczyk@gmail.com oraz dzwonić na nr 511 032 036. We Wrocławiu cykl akcji przygotowuje WROC ma MOC.

  Krosno Odrzańskie KPWK dołącza do akcji Akcja Czysta Odra jako regionalny organizator koordynuje akcje na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły... z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Nowa Sól, Zielona Góra, Cigacice, Sulechów, Nietkowice, Krosno Odrzańskie, Gubin, Słubice i Frankfurt n/O mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Wojtka Kliszewskiego w.kliszewski@kpwk-krosnoodrzanskie.pl lub dzwonić 661 068 040.

  Dominik Dobrowolski odpowiada za odcinek Odry oraz jej dorzecza od granicy z Czechami do Opola. Lokalni organizatorzy np: z Raciborza, Kędzierzyna Koźla, Opola, Prudnika, Głubczyc, Głuchołaz, Krapkowic proszeni są o kontakt z Dominikiem: dominik@cycling-recycling.eu , 697092978, https://www.facebook.com/dominik.dobrowolski.eko .

  Zdjęcie (1/6)

  (Fot. Czysta Odra)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-05-01 19:37:23 [188.123.205.*] id:1659398  
  ombre: Napisał postów [19630], status [VIP] Reputacja
  Zaraz zaczną się śnięte ryby.

  Nick:
  Treść: