• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1021
    • Dodano: 2023-04-23 / 08:00
    • Komentarzy: 0

    Kiedy najchętniej kupujemy wycieczki? Jest taki dzień w tygodniu

    (Fot. iStock)

    Wyjazd na wakacje to dla wielu z nas bardzo ważne wydarzenie. Zwykle planujemy je szczegółowo i z wyprzedzeniem. Wiemy, który dzień najbardziej sprzyja turystycznym zakupom.

    Chociaż inflacja nie sprzyja turystycznym wyprawom, Polacy chętnie myślą o wakacyjnych wyjazdach. W 2022 roku aż 65 proc. ankietowanych planowało letni wypad za granicę, a niemal trzy czwarte spędzić wakacje w kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej.

    Kiedy najchętniej kupujemy wyjazdy?

    Według Wakacje.pl - w niedzielę. To dzień, w którym najchętniej kupujemy wycieczki. Wtedy możemy bez pośpiechu porównać nasze turystyczne plany i w rodzinnym gronie podjąć ostateczną decyzję co do celu podróży. O wyborze kierunku oraz atrakcji na miejscu najchętniej decydujemy wspólnie.

    Większości z nas zależy na tym, żeby wyjazd zaplanować skrupulatnie - w końcu jest on zwykle jednym z największych wydarzeń w roku i często wiąże się z niemałymi kosztami. Co ciekawe, sobota - choć dla wielu z nas wolna od pracy - jest sprzedażowo najsłabsza.

    O kierunku wyjazdu i sposobie organizacji wycieczki decyduje razem aż 64 proc. respondentów. Najczęściej dotyczy to osób w wieku 30-45 lat - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Wakacji.pl. Wśród osób w wieku 20-29 lat wyjeżdżających z pociechami o podróży wspólnie decyduje 61 proc. Turyści w przedziale wiekowym 46-65 lat takiej odpowiedzi udzielili w 62 proc. przypadków.

    Raczej za granicę niż w kraju

    Według Europejskiej Komisji Podróży Polacy deklarują spory ruch turystyczny w pierwszej połowie tego roku. Około 60 proc. pytanych - zamiast krajowych wycieczek - planuje wybrać się za granicę. Polski apetyt na podróże jest większy niż apetyt Brytyjczyków, Włochów, Niemców i Hiszpanów.

    Popularność zyskują zwłaszcza tzw. city breaki, czyli krótkie wyjazdy poświęcone na zwiedzanie danego miasta. Chęć wybrania się na taką wycieczkę deklaruje blisko jedna czwarta respondentów z Polski. City break to szansa na wakacyjny wypad bez nadmiernego obciążania portfela. Jednak z tym też trzeba uważać. Na jeden czy dwa dni w najdroższych europejskich stolicach czasami możemy wydać więcej niż na tygodniowy pobyt nad Bałtykiem.

    Tanio? Na pewno nie w szczycie sezonu

    Chcąc podróżować tanio, należy bezwzględnie unikać bardzo popularnych kierunków podróży w szczycie sezonu. Jadąc 2 czy 3 miesiące przed okresem gorącym turystycznie, wydamy nawet o połowę mniej.

    - Ostateczne ceny wycieczek zależą nie tylko od wielkości popytu czy popularności danego terminu w naszym kraju, ale też w innych, których mieszkańcy chętnie spędzają urlop za granicą. Przerwa szkolna w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, które są jednymi z największych rynków dla turystyki w Europie, tylko częściowo pokrywa się z wakacjami w Polsce. Kiedy terminy się nakładają - ceny rosną. Podobnie jest zimą - tłumaczy Marzena German z serwisu Wakacje.pl.

    W zeszłym roku według raportu "Wakacje Polaków w trudnych czasach" na wyjazd wakacyjny planowaliśmy wydać średnio 1358 zł na osobę. To o 11,1 proc. więcej niż w 2021. 34 proc. pytanych deklarowało, że za wakacje zapłaci między 2,5 a 5 tys. zł.



    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".