Młodzież sadzi las w ramach programu "Lasy Pełne Energii". Kilka tysięcy drzew zostanie posadzonych w gminie Dobrzeń Wielki.
- To poważna sprawa i mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się to dziś osiągnąć. Przyjdziecie tutaj za 20 czy 30 lat i poznacie, że właśnie tutaj sadziliście drzewa. Kiedyś przyjdziecie ze swoimi dziećmi, a na zdjęciach będzie zielone leśne tło - słyszymy.
"Lasy Pełne Energii" to flagowy, autorski projekt środowiskowy Grupy PGE, który jest prowadzony od ponad 23 lat. Co roku wiosną, pracownicy PGE wspólnie z rodzinami, dziećmi, młodzieżą szkolną, harcerzami, sportowcami i przedstawicielami lokalnych społeczności, sadzą drzewa na terenie nadleśnictw współpracujących z PGE. Celem programu jest poprawa jakości powietrza, stanu wód gruntowych i odbudowa drzewostanu w polskich lasach. Program kształtuje właściwe postawy społeczne i ekologiczne wśród pracowników i ich rodzin, a także sprzyja nawiązywaniu i pielęgnowaniu relacji dobrosąsiedzkich Grupy PGE z lokalnymi społecznościami.
W 2022 roku uczestnicy "Lasów Pełnych Energii" posadzili drzewa w 19 lokalizacjach na terenie 13 województw. W akcji wzięli udział wolontariusze PGE wraz z rodzinami, młodzieżą szkolną i sportowcami. Przez cztery wiosenne tygodnie oraz jesienią, ponad 1700 pracowników Grupy PGE i zaproszonych gości posadziło wspólnie ponad 75 tysięcy młodych drzew.
Program "Lasy Pełne Energii" realizowany jest od 23 lat, przy czym od 2007 roku oficjalnie jako Grupa PGE. W tym czasie w programie wzięło udział blisko 27 tys. osób. Uczestnicy posadzili wspólnie ponad 770 tys. drzew (głównie sosen, świerków, dębów i buków) w 51 lokalizacjach na terenie 14 województw.
W środowisku leśnym świetnie czują się też pszczoły o czym przypominają leśnicy. Pszczoła Murarka jest samotnicą, lecz bardzo pracowitą, która świetnie czuje się w lesie, ale też w ogrodach domowych. Bardzo ważną cechą murarek jest ich całkowity brak agresywności i ogólny spokojny charakter. Wynika to z tego, iż murarka nie posiada nawyku obrony swojego gniazda, toteż nawet bardzo blisko gniazda obecność człowieka jest zupełnie obojętna murarce.
- Zapyla kwiaty, szuka kwiatów w promieniu 500 metrów. To świetna pszczoła do ogródków działkowych i sadów. Jest bardziej skuteczna i pracowita niż pszczoły, które znamy na co dzień. Las jest dla niej super środowiskiem z uwagi na bioróżnorodność gatunkową. Murarka znajdzie tu swoje miejsce, a potem znajdzie miejsce na złożenie jaj. Dziś nie mamy glinianych ścian, w których murarki składają jaja, ale wystarczy mieć specjalną trzcinę z glinianymi otworami - słyszymy.
ombre: Napisał postów [20593], status [VIP]
Wycinają na potęgę. Kasują za to miliardy zł i szukają przez ładnie nazwaną akcję frajerów do sadzenia lasów za friko.