• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 2061
  • Dodano: 2023-04-12 / 18:43
  • Komentarzy: 1

  Jakie kary za śmiecenie w lesie? Stawki ostro poszły w górę! Za jazdę też

  (Fot. iStock)

  Lepiej dwa razy się zastanowić, zanim wyrzuci śmieci w lesie. Koniec z karami do 500 zł. Teraz są wyższe. Tak samo jak w przypadku rajdu quadem czy samochodem.

  Śmiecie w lesie to niestety norma. I nie mówimy tu o pojedynczych odpadach: puszkach, butelkach czy innych opakowaniach. Mówimy o workach wypełnionych śmieciami, które są regularnie wyrzucane, albo wręcz dzikim wysypisku śmieci.

  Przez lata takie pozbywanie się odpadów mogło się opłacać. Bo kary były niskie: od 20 do maksymalnie 500 złotych. Dlatego jeżeli ktoś np. wracał znad jeziora i uzbierał mu się worek śmieci, to nie chciał ich wieźć w samochodzie, ale po drodze wyrzucał do lasu. Ot, najwyżej zapłaci parę złotych. Jak się nie poszczęści. Kwestie etyczne? A kogo to obchodzi!

  Mizerna skuteczność straży leśnej

  Jednak jesienią 2022 roku przepisy się zmieniły. I mamy właśnie pierwszy wiosenny sezon z wyższymi karami. Teraz dolna granica kary wynosi 500 zł, górna - 5000 zł.

  Jest jednak pytanie o skuteczność straży leśnej, bo ta - przynajmniej na razie - jest mizerna. Wiceminister środowiska Edward Siarka, odpowiadając na jedną z poselskich interpelacji, właśnie ujawnił dane.

  Otóż w 2020 r. Lasy Państwowe skierowały do sądów w całym kraju tylko 36 wniosków o ukaranie leśnych śmieciarzy. W 2021 r. były 33 wnioski, a w 2022 r. 29.

  Pytanie: to skąd w lasach bierze się aż tyle śmieci?

  Jazda quadem nie popłaca

  A jeśli ktoś przy okazji chciałby poszaleć w lesie quadem lub autem, to dobrze powinien to przemyśleć. Bo to, że po lesie nie można jeździć pojazdami silnikowymi, teoretycznie kierowcy wiedzą. Praktycznie wielu z nich lubi sobie poszaleć między drzewami. Straż leśna nie jest bezradna: również i w tym przypadku ma bat w postaci nowego taryfikatora mandatów.

  Ile zatem wynosi teraz mandat za jazdę po lesie? Według nowego taryfikatora - 500 zł. To dolna granica. Ale sprawa może być też skierowana przez straż leśną do sądu. A sędzia może ukarać kierowcę grzywną wynoszącą nawet 30 tys. zł.

  Legalnie można jeździć po lesie tylko w 2 przypadkach. Takie prawo mają - po pierwsze - pojazdy do tego uprawnione, które np. transportują drewno. Po drugie - poruszanie się motorowerem, samochodem, motocyklem czy quadem jest dopuszczalne w lesie, ale wyłącznie drogami publicznymi.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-04-12 18:49:34 [62.216.215.*] id:1658803  
  Jerry: Napisał postów [4676], status [VIP] Reputacja
  Oj brakuje kasiurki rządzącym.

  Nick:
  Treść: