• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2039
  • Dodano: 2023-04-07 / 09:00
  • Komentarzy: 0
  • Materiał zewnętrzny

  Wyspa Bolko w Opolu - zielony zakątek w sercu miasta

  Jest jedno takie miejsce na mapie Opola, które szczególnie upodobali sobie zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści goszczący w stolicy Górnego Śląska. Jest nim Wyspa Bolko, która nie bez powodu jest określana mianem zielonych płuc Opola. To przepiękne, malowniczo położone i zielone miejsce na mapie miasta, które szczególnie warto odwiedzić na wiosnę, w czasie kiedy natura budzi się do życia i zachwyca nas obfitością oraz różnorodnością swoich barw. Wizyta na Wyspie Bolko to obowiązkowy punkt programu zwiedzania Opola dla każdego miłośnika przyrody.

  Wyspa Bolko - informacje praktyczne

  Wyspa Bolko to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych i miejsc na mapie Opola. Jest to także szczególnie lubiany zakątek miasta wśród jego mieszkańców, którzy chętnie tu spacerują, jeżdżą na rowerze i rolkach, a także uprawiają jogging i pozostałe aktywności na świeżym powietrzu. W dawnych czasach Wyspa Bolko nosiła miano Kępy lub Bolkowej Kępy, na cześć księcia z rodu Piastów, który w dawnych czasach władał dzisiejszą Opolszczyzną. Od 1910 r. jest natomiast parkiem miejskim i to nie byle jakim, bo jednym z najpiękniejszych w Polsce.

  Miejsce to szczególnie warto odwiedzić, jeśli gościmy w Opolu jako turyści. Jako że znajduje się blisko centrum miasta, w jego okolicy nie brakuje obiektów noclegowych, w których można zatrzymać się na urlop o dowolnym czasie trwania - od jednej nocy, po tygodniowy, a nawet dłuższy pobyt. W znalezieniu zakwaterowania idealnie dostosowanego do potrzeb każdego turysty pomoże Nocowanie.pl- największy polski portal turystyczny oferujący szeroki i zróżnicowany wybór noclegów na całym Górnym Śląsku.

  Granicę Wyspy Bolko wyznacza od północy i wschodu rzeka Odra, od zachodu Kanał Ulgi, a od północnego zachodu pozostałości Kanału Wińskiego. Na jej teren można dostać się w bardzo prosty sposób - od centrum miasta prowadzi na nią most dla pieszych i rowerzystów. Na Wyspę Bolko doprowadzi nas także most zbudowany na Kanale Ulgi oraz ul. Parkowa, która przebiega wzdłuż kanału. Bez względu na to, którą trasę wybierzemy, będziemy zachwyceni! Wyspa Bolko to idealne miejsce na relaks, wypoczynek oraz bliskie obcowanie z pięknem natury, mimo tego, że od centrum Opola dzieli ją przysłowiowy "rzut beretem".

  Atrakcje na Wyspie Bolko. Co można tu robić i jak spędzić wolny czas?

  Wyspa Bolko od wieków cieszyła się zainteresowaniem miejscowych. Jej początki są datowane już na rok 1213. Początkowo miejsce to służyło bardziej celom praktycznym aniżeli rekreacji - na terenie wyspy Bolko, nazywanej wtedy jeszcze Bolkową Kępą, do początków XX w. znajdowały się pola uprawne, otoczone gęstym lasem. W 1910 r. radni miasta zdecydowali się utworzyć na jej terenie park miejski. W celu jego stworzenia gęsty las został częściowo wykarczowany - pamiątką po nim są najbardziej okazałe drzewa, w tym m. in. Dąb Piastowski, który liczy sobie ok. 400 lat. Na terenie Kępy wytyczono aleje spacerowe, zasadzono ozdobne drzewa i krzewy, a także wybudowano tarasy widokowe. W latach 30-tych XX w. postało tu natomiast ZOO, które działa do dziś.

  Obecnie Wyspa Bolko słynie przede wszystkim z Ogrodu Zoologicznego. Chętnie i licznie odwiedzają go rodziny z dziećmi, które chcą zobaczyć na żywo wiele rzadkich i niespotykanych w Polsce gatunków zwierząt. Oprócz ZOO, na terenie Wyspy Bolko znajdują się liczne ścieżki spacerowe, które w lecie zapewniają przyjemne spędzanie wolnego czasu pod osłoną wysokich drzew, polany, na których można rozłożyć koc i zorganizować spontaniczny piknik, a także kawiarnia, w której można zatrzymać się na słodkie co nieco. Na najmłodszych gości czeka natomiast świetnie wyposażony plac zabaw ze ślizgawkami, piaskownicami, trampolinami, torami przeszkód i innymi atrakcjami.

  Jeśli natomiast chodzi o noclegi Opole oferuje ich całkiem sporo, a wiele z dostępnych na mapie miasta opcji zakwaterowania znajduje się w pobliżu zielonych płuc Opola. Zatrzymując się na nocleg w jednym z nich, zyskujemy dodatkowo świetną możliwość na spędzenie wolnego czasu w te dni, na które nie zaplanowaliśmy innych atrakcji.
  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.