• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 3119
  • Dodano: 2023-03-30 / 15:15
  • Komentarzy: 1

  Rozpoczęła się modernizacja Toropolu

  Opolskie lodowisko jest oblegane przez cały rok przez miłośników jazdy na łyżwach. To tu trenują m.in. łyżwiarze figurowi oraz zawodnicy short - trak. Właśnie ruszyła termomodernizacja Toropolu.


  Lodowisko "Toropol", choć oblegane i bardzo popularne wśród mieszkańców, wyglądem cały czas przypomina czasy PRL-u. To właśnie z uwagi na stan obiektu zdecydowano o jego termomodernizacji. Tuż przed rozpoczęciem prac obiekt gościł zawodników z Ukrainy, którzy rozgrywali mistrzostwa swojego kraju. Żeby mógł służyć kolejne lata remont jest konieczny.

  Po przeprowadzeniu prac będziemy mieć do czynienia z nową elewacją oraz znacząco poprawi się wydajność ogrzewania. Tym bardziej, że w budynku lodowiska mieszczą się również pokoje noclegowe. Jak podkreślał w zeszłym roku wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, dofinansowanie jest wynikiem prośby, z jaką zwróciło się miasto i prezydent Arkadiusz Wiśniewski. Pieniądze - niemal 6 milionów złotych - pochodzą ze specjalnego programu REACT-EU, który zasilił Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Europejski Fundusz Społeczny w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii. Z puli tych pieniędzy miasto przeprowadzi także termomodernizację Liceum Ogólnokształcącego nr 9. Prace powinny zostać zakończone do końca 2023 roku.

  Termomodernizacja to nic innego jak ograniczenie strat energii cieplnej w budynku oraz zmniejszenie zużycia energii. Dzięki temu obiekt staje się nie tylko bardziej ekologiczny ale też tańszy w utrzymaniu. Elewacja Toropolu będzie docieplona. To pozwoli ograniczyć utratę ciepła, a także wpłynie na rachunku MOSIR, który obiektem zarządza. Do wymiany pójdą też wszystkie okna. Jednak prawdziwą rewolucją będzie montaż paneli fotowoltaicznych. Przyczyni się to obniżenia kosztów energii, której ceny są zmorą zarówno samorządów jak i mieszkańców.

  Prace nie będą uciążliwe dla mieszkańców ani użytkowników lodowiska. Trzeba natomiast pamiętać, że na tyłachToropolu od strony "Plastyczniaka" wykonawca stworzy zaplecze. Będzie tam składował m.in. materiały i sprzęt. To oznacza, że od poniedziałku nie będzie możliwe zaparkowanie tam samochodu.

  Termomodernizacja lodowiska Toropol zakończy się jeszcze w tym roku.

  Zdjęcie (1/8)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-03-31 10:07:48 [83.26.170.*] id:1658351  
  przemo_opole: Napisał postów [287], status [maniak] Reputacja
  A co to jest "short - trak"? To jakaś odmiana ratraka czy może maszyna do cięcia drewna?

  Nick:
  Treść: