• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1933
  • Dodano: 2023-03-29 / 19:15
  • Komentarzy: 3

  Bunt lekarzy. Za lek na receptę trzeba będzie zapłacić 100 procent

  (Fot. iStock)

  Lekarze chcą dokładnych wyjaśnień, jakie leki mogą przepisywać pacjentom. Do czasu wyjaśnienia sprawy pacjenci mają w aptekach zostawiać duże pieniądze.

  Problemy zaczęły się, kiedy media nagłośniły przypadki lekarzy ukaranych przez NFZ. Fundusz uznał, że medycy bezprawnie wypisywali recepty pacjentom, za które ci w aptece płacili mniej.

  NFZ ukarał lekarzy

  Chodzi konkretnie o specjalistyczne mleko dla dzieci, które jest refundowane tylko dla osób poniżej 18 miesiąca życia. Tymczasem lekarze przepisywali je i starszym - bo taka była potrzeba. Ci mali pacjenci cierpią bowiem na ciężką odmianę alergii i dlatego powinni przyjmować mleko, które tolerują.

  - Kara wyniosła około 43 tysięcy złotych za leczenie czwórki bardzo ciężko chorych dzieci - powiedział dziennikarzom Krzysztof Bembnowicz, alergolog i pediatra.

  Polskie Towarzystwo Alergologiczne uznało działanie NFZ za "nieetyczne" i oceniło, że to "ograniczenie dostępu do optymalnego postępowania z ciężko chorym dzieckiem".

  Lekarze POZ domagają się wyjaśnień

  Sprawa ma swój ciąg dalszy. Otóż teraz lekarze rodzinni oczekują jasnego stanowiska rzecznika praw pacjenta w sprawie wystawiania recept na leki od specjalistów.

  "Porozumienie Pracodawców w Ochronie Zdrowia wskazuje, że kontrole prowadzone przez NFZ w zakresie refundowanych leków, jak i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w swojej analizach nie uwzględniają zaleceń i rozpoznań z poradni specjalistycznych, co skutkuje nakładaniem kar na lekarzy POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), którzy tylko kontynuują zalecane leczenia" - wyjaśnia portal rynek zdrowia.pl.

  "W tej sytuacji, do czasu wyjaśnienia prawnego powyższych zagadnień, lekarze POZ mogą odmawiać pacjentom określania na receptach refundacji i wystawiać recepty na wskazane leki, ale już ze 100 proc. odpłatnością" - napisała w piśmie do rzecznika praw pacjenta Bożena Janicka, prezes PPOZ.

  Obowiązek lekarza specjalisty

  Rzecznik z kolei tłumaczy, że o tym, czy dany lek trzeba podać, decyduje lekarz.

  - Jeśli lekarz specjalista uznał, że schorzenie pacjenta mieści się w zakresie wskazań do refundacji określonego leku, wówczas lekarz ten wystawia pacjentowi receptę na lek z refundacją - wyjaśnia.

  I dodaje, że specjalista musi również przesłać taką informację lekarzowi, który bezpośrednio zajmuje się pacjentem.


  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-03-29 21:13:07 [83.4.139.*] id:1658308  
  Gaz: Napisał postów [5500], status [VIP] Reputacja
  Co jest to lekarze też handlują lekami ??

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2023-03-30 06:31:19 [46.134.137.*] id:1658315  
  M1974P: Napisał postów [13977], status [VIP] Reputacja
  A Ty znowu z choinki się urwałeś ;)
  2023-03-29 21:42:20 [83.26.40.*] id:1658312  
  Krzycho: Napisał postów [5114], status [VIP] Reputacja
  Jak nie wie co przepisywać to zwalniać dyscyplinarnie i odbierać prawo wykonywania zawodu.

  Nick:
  Treść: