- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 15955
- Dodano: 2023-02-13 / 20:20
- Komentarzy: 8
Budowa Placu Dworcowego wchodzi w kolejny etap. Uwaga na zmiany w organizacji ruchu!
Prace na placu dworcowym wchodzą w kolejny etap. Niestety będzie wiązało się to ze znacznymi utrudnieniami dla zmotoryzowanych w rejonie skrzyżowania Krakowskiej i 1-Maja/Korfantego.
Kiedy prace przy placu dworcowym ruszyły, wykonawca zabezpieczył teren przy poczcie, gdzie dotąd stacjonowała część taksówek, nie można też podjechać bezpośrednio pod dworzec w zatoczkę "kiss&ride". Od wtorku 14 lutego, będą kolejne utrudnienia.
- W związku z przebudową placu dworcowego od jutra zmienia się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania Krakowskiej z 1 Maja/Korfantego. Do piątku włącznie zamknięty będzie fragment ulicy 1 Maja przed skrzyżowaniem z ulica Krakowską. Ruch na tym odcinku będzie odbywał się wahadłowo i sterowany będzie ręcznie. Zamknięty będzie też wyjazd z ulicy Krakowskiej w 1 Maja i Korfantego. Dodatkowo, czasowo zlikwidowane będzie wzbudzane przejście dla pieszych na Korfantego (przy budce z pączkami). Piesi w tym czasie będą mogli korzystać z przejścia przy Kołłątaja. Utrudnienia potrwają do piątku włącznie i są spowodowane budową kanalizacji sanitarnej.
W listopadzie ubiegłego roku, Ratusz wybrał najtańszą ofertę, przedsiębiorstwa BEST-OPEBEL z Opola Czarnowąsów, wynoszącą 12 milionów 423 tysiące złotych. Radni wcześniej zgodzili się dołożyć do tej inwestycji pieniędzy, by w końcu móc rozstrzygnąć przetarg. Potrzebę przebudowy placu miasto sygnalizowało już w 2018 roku, kiedy ogłoszono konkurs na projekt koncepcyjny zmian. Celem było stworzenie zielonego miejsca, pełnego drzew i krzewów, które będzie atrakcyjną strefą do wypoczynku, ale też sprawdzi się jako wizytówka miasta. Plan zakłada posadzenie ponad 50 drzew (platany klonolistne oraz glediczje trójcierniowe) oraz kilka tysięcy mniejszych roślin.
Budowa placu dworcowego ma uzupełnić Centrum Przesiadkowe Opole-Główne. Oczekiwano nowoczesnej przestrzeni, która umożliwi dostosowanie nowego placu do powstającego w ramach przebudowy m.in. parkingu czy pasażu handlowego. Dodatkowym elementem, który miał wpływ na projekt są wymogi planu zagospodarowania przestrzennego, który zobowiązuje do zaprojektowania minimum 40% powierzchni biologicznie czynnej.
Zaprojektowano zarówno przestrzenie zacienione jak i nasłonecznione, miejsce spotkań w postaci "pawilonu odpoczynku", a także plac zabaw dla dzieci, pagórki oraz wysoką zieleń dodatkowo izolującą akustycznie.
Tak utworzona przestrzeń tworzy współczesny zurbanizowany Park Miejski, który nie stanowi wyraźnej granicy pomiędzy obszarami utwardzonymi a samym parkiem. Stylistyka projektowanego placu dworcowego nawiązuje materiałami do zrealizowanego projektu ulicy Krakowskiej.
Zdjęcie (1/23)
(Fot. Dżacheć)
Następne
Wydarzenia pod patronatem portalu
Napisz co o tym myślisz!
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
marcusczarny: Napisał postów [142], status [wyjadacz]
Te drzewa które tam dotąd rosły nie mogły zostać? Na mapie google, można sprawdzić sobie, że ten rejon całkiem fajnie wyglądał z nimi.