• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 922
  • Dodano: 2023-02-09 / 12:55
  • Komentarzy: 0

  Ponad 16 tysięcy ofiar trzęsienia ziemi w Turcji. Na miejscu pomagają polscy strażacy

  76 polskich strażaków bierze udział w akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi w Turcji. Polscy ratownicy spod gruzów uratowali już co najmniej 11 osób.


  W poniedziałek 6 lutego nad ranem w Turcji doszło do silnego trzęsienia ziemi, w wyniku którego dziesiątki tysięcy osób poniosło śmierć lub zostało poszkodowanych. W odpowiedzi na apel Turcji o międzynarodową pomoc, minister Mariusz Kamiński zaproponował wsparcie Polskiej Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej HUSAR. W skład grupy weszło 76 strażaków m.in. z Łodzi, Krakowa, Warszawy i Gdańska wraz z 8 psami ratowniczymi.

  Do trzęsienia ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera doszło w Turcji, w prowincji Gaziantep. Epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego blisko 2 mln mieszkańców miasta Gaziantep, położonego niedaleko granicy z Syrią. Po pierwszych wstrząsach doszło także do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych, które były odczuwane m.in. w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

  "Kolejna dobra informacja z Turcji. Uwolniona 11 osoba przez Polskich ratowników! Brawo jesteśmy z was dumni" - napisał na Twitterze Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP.

  To już kolejna akcja ratownicza, w której biorą udział funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. W sierpniu 2022 roku we Francji 146 strażaków i 49 pojazdów uczestniczyło w dogaszaniu pożarów torfowisk, wycinaniu spalonych drzew i budowaniu systemów zaopatrzenia wodnego. Każdego dnia w działaniach uczestniczyło w sposób ciągły 120 ratowników i około 30 pojazdów.

  Natomiast w lipcu ubiegłego roku polscy strażacy i policjanci pomagali w walce z pożarami w Czechach. Podczas pięciu dni akcji polska załoga wykonała łącznie 16 lotów, podczas których zrzucono na płonące lasy 1,467 mln litrów wody, co stanowi 1467 ton. Nasi strażacy i policjanci spędzili w powietrzu w sumie 39 godzin. Polscy strażacy uczestniczyli też w misjach ratowniczych m.in. w Grecji (2021 r.) i Libanie (2020 r.).

  Zdjęcie (1/10)

  (Fot. KG PSP)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".