• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1203
  • Dodano: 2023-02-08 / 15:55
  • Komentarzy: 0

  Czad w Borzysławicach. W środku 4 nieprzytomne osoby, w tym dziecko

  (Fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle/archiwum)

  Pierwsi na miejscu zdarzenia byli kędzierzyńsko-kozielscy policjanci. To oni wtargnęli do mieszkania wypychając okno i wyciągnęli z niego cztery nieprzytomne osoby. Na miejsce wezwano śmigłowce LPR oraz Zespoły Ratownictwa Medycznego.


  W środę 8 lutego, chwilę po godzinie 10.00 do kędzierzyńsko-kozielskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o zaczadzeniu 4 osób w domu jednorodzinnym w Borzysławicach. Na miejsce wezwano zarówno załogę LPR jak i Zespół Ratownictwa Medycznego. Przy zdarzeniu pracowali również strażacy - na miejscu pojawili się ci z JRG w Kędzierzynie-Koźlu oraz OSP Maciowakrze.

  - Na miejscu pierwsi byli nasi policjanci, którzy ratując życie osób przebywających w domu, wypchnęli okno i weszli do środka bez aparatów tlenowych, narażając przy tym własne życie. Funkcjonariusze natychmiast przeszukali dom i znaleźli tam 4 nieprzytomne osoby - 2 kobiety, mężczyznę i chłopca. Policjanci pootwierali okna i drzwi aby wywietrzyć wnętrze i zapewnić im dopływ tlenu. Na szczęście naszym policjantom nic się nie stało i nie wymagali hospitalizacji - informuje Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

  Zaczadzone osoby zostały przekazane pod opiekę medyczną i przetransportowane do szpitala w stanie ciężkim. Dwie z nich drogą powietrzną przez śmigłowce LPR, a kolejne dwie karetkami pogotowia.

  Warto przypomnieć, że tlenku węgla nie wyczujemy w powietrzu. Objawy zatrucia tym gazem łatwo pomylić ze złym samopoczuciem.

  Wiele osób by ogrzać mieszkanie używa kominków, pieców słabej jakości albo korzysta z urządzeń gazowych. Niestety co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

  Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".