- Autor: News4media
- Wyświetleń: 1374
- Dodano: 2023-02-06 / 19:17
- Komentarzy: 3
Wolimy pracować krócej nawet kosztem przyszłej emerytury?
Dłuższa praca czy niższa emerytura? - zapytali Polaków ankieterzy. Biorąc pod uwagę narzekania na niskie zarobki, wyniki zaskakują.
Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce - przypomnijmy - wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. I jest jednym z najniższych w Europie.
Po osiągnięciu wieku emerytalnego mamy jednak wybór: możemy dalej pracować lub żyć z emerytury. Które z tych rozwiązań Polacy uważają za korzystniejsze dla siebie? - zapytali ankieterzy SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Krótszy wiek emerytalny, niższa emerytura
Aż 41,4 proc. ankietowanych wolałoby zachować obecny wiek emerytalny i otrzymywać niższą emeryturę.
26,8 proc. wskazało podniesienie wieku emerytalnego i wyższą emeryturę.
I - co zaskakujące - aż 31,8 proc. nie miało zdania na ten temat.
W grupie uczestników badania, którzy wolą obecny, niższy wiek emerytalny, ponad połowa to osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (53 proc.). 47 proc. badanych ma od 35 do 49 lat. Podobny odsetek respondentów (46 proc.) mieszka na wsi. Niewiele mniej osób zarabia w przedziale od 3 do 4 tys. zł netto.
Jak zatrzymać Polaków na rynku pracy?
Rząd PiS, skracając wiek emerytalny, jednocześnie pracował nad systemem zachęt do tego, żeby Polacy pozostawali na rynku pracy. Jeden z pomysłów zakładał, żeby każdy, kto przepracuje dodatkowo 2 lata, otrzymał około 10 tys. zł premii.
Jeremi Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan ocenił tę propozycję jako złą i szkodliwą. Przede wszystkim dlatego, że naruszała podstawową zasadę polskiego systemu emerytalnego, że przechodząc na emeryturę, każdy otrzyma tyle, ile wcześniej zgromadził. Tyle że...
- Rząd wie, że (skracając wiek emerytalny - red.) popełnił błąd. Skoro nasze życie się wydłuża, to jeżeli chcemy mieć godne emerytury, musimy dłużej pracować - powiedział serwisowi polskieradio24.pl.
Krótszy tydzień pracy?
Choć nic nie wskazuje na to, że ustawowy wiek emerytalny zostanie obniżony, nie brakuje pomysłów na skrócenia tygodnia roboczego. Jak wynika z raportu "People at Work 2022: A Global Workforce View" firmy ADP, 4-dniowy tydzień pracy ma w Polsce najwięcej zwolenników wśród osób na początku kariery zawodowej.
Tak chciałoby pracować 30 proc. Polaków w wieku 18-24 lata. Nawet kosztem niższej pensji. 26 proc. zgodziłoby się na redukcję tygodnia roboczego pod warunkiem utrzymania takiego samego wynagrodzenia, w tym wydłużenia pojedynczego dnia pracy - np. do 10 godzin.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
misza28: Napisał postów [790], status [stały bywalec]
Potem rząd da 16, 17 i 18 emeryturę. Taki przekaz idzie od lat, po co pracować?