• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2676
  • Dodano: 2023-01-30 / 12:00
  • Komentarzy: 3

  Pacjenci po Covid będą mogli uzyskać pomoc w gabinetach rehabilitacji

  W 20 gabinetach rehabilitacyjnych województwa opolskiego osoby m.in. z problemami oddechowymi otrzymają specjalistyczną pomoc. Urząd marszałkowski realizuje pilotażowy program rehabilitacji osób z deficytami zdrowotnymi wywołanymi przez COVID-19 w województwie opolskim. Związany z nim jest projekt stworzenia Centrum Skonsolidowanych Usług Rehabilitacyjnych, który realizuje wraz z partnerami Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie.  Ponad 300 osób będzie mogło skorzystać ze specjalistycznej pomocy rehabilitantów i fizjoerapeutów w 20 gabinetach w całym województwie opolskim. Zajęcia będą ustalane indywidualnie i będą trwały do 12 tygodni. Zarówno przed, jak i po terapii, każda osoba przejdzie badania i zostanie poddana ocenie fizjoterapeutycznej. Rehabilitacja oparta będzie na kinezyterapii. Obejmie nie tylko zajęcia, ale każdy będzie nauczony, jak w warunkach domowych przeprowadzać własne działania wspomagające (ćwiczenia rozciągające, terapia manualna, ćwiczenia relaksacyjne). Udział w programie rozpocznie się od indywidualnego spotkania z fizjoterapeutą.

  Jak mówi prowadzący gabinet neurorehabilitacji w Opolu dr Grzegorz Biliński, na powikłania po przebyciu COVID-19 należy spojrzeć bardzo szeroko. - Diagnozuję uszkodzenia układu nerwowego, spowolnienie psychoruchowe, problemy z równowagą, koncentracją i męczliwością mózgową. Skupiam się nie tylko na problemach związanych z wydolnością i schorzeniami pulmonologicznymi. Zauważając dodatkowe problemy, kieruję naszych pacjentów do naszej psycholog. Mamy inne podejście do młodych ludzi i starszych osób, wymagają oni m.in. innych zajęć - mówi Grzegorz Biliński.

  Anna Turczeniewicz-Wiecheć z Fizjomet z Kędzierzyna-Koźla, która wcześniej skorzystała z programu doposażenia gabinetu, będzie również prowadziła zajęcia rehabilitacyjne. - Kierowani są do nas pacjenci z naszego regionu. Każdy, kto do nas przyjdzie, przejdzie badanie, później dopasowujemy program ćwiczeń. Przewidzieliśmy dla każdego pacjenta 24 spotkania. Oprócz ćwiczeń oddechowych będziemy prowadzić zajęcia związane z ogólnym rozluźnieniem wraz z terapią po stronie psychoemocjonalnej - mówi Anna Turczeniewicz-Wiecheć.

  W ramach interwencji prowadzone są minimum dwa spotkania tygodniowo, w czasie których wykonywany jest trening fizyczny pod nadzorem fizjoterapeuty. Osoby biorące udział w projekcie wykonują pod nadzorem fizjoterapeuty trening mięśni oddechowych (na urządzeniach oporowych, np. zastawka z dociskiem sprężynowym, ew. z wykorzystaniem trenażera oddechu). Ćwiczenia w tym zakresie mogą trwać 60 minut, prowadzone są indywidualnie, dostosowane do potrzeb i możliwości pacjentów.

  Jak wyjaśnia marszałek województwa Andrzej Buła, wartość tego projektu wynosi prawie 12 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne to prawie 10 milionów złotych. Liderem programu jest Województwo Opolskie, które realizuje go wspólnie ze Stobrawskim Centrum Medycznym w Kup, OCR w Korfantowie oraz Centrum Terapii Nerwic w Mosznej.

  Drugi program, o wartości prawie 34 milionów złotych z dofinansowaniem unijnym 27 milionów złotych, ma na celu poprawę jakości i dostępności usług rehabilitacyjnych, w tym ukierunkowanych na minimalizację następstw po przebytej chorobie COVID-19. - To przede wszystkim rozbudowa Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, ale także doposażenie gabinetów rehabilitacji. To są ważne podmioty, które są istotnym elementem leczenia. W dwóch projektach w sumie wzięło udział ponad 30 gabinetów. Jak chodzi o doposażenie, to właściciele gabinetów otrzymali po 150 tysięcy złotych. To jest program obejmujący wszystkich, od Paczkowa do Rudnik. Co ważne, te gabinety w tym programie nie muszą mieć podpisanych umów z NFZ - dodaje marszałek Andrzej Buła.

  Z rozbudowy Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie zadowolony jest prezes placówki, Wojciech Machelski. Zaznacza, że jest to znaczące zwiększenie komfortu leczenia. Nawiązując do programu rehabilitacji pocovidowej przypomina, że jego projekcie również była prowadzona rehabilitacja zarówno stacjonarna z pobytem w szpitalu, jak i wyjazdowa. - Projekt realizowany w partnerstwie ma na celu poprawę jakości i dostępności usług rehabilitacyjnych, w tym ukierunkowanych na minimalizację następstw po przebytej chorobie COVID-19. A po remoncie w OCR poprawi się komfort dla wszystkich pacjentów. Nadal będą mogli być poddawani operacjom związanymi z endoprotezą stawu biodrowego i kolanowego, dodatkowo wykonujemy zabiegi kręgosłupów i prowadzimy rehabilitację po zabiegach i neurologiczną. Przygotowujemy się do leczenia przy niedowładzie kończyn w celu usprawniania - informuje prezes.

  Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego dodaje, że obydwa programy stawiają głównie na rehabilitację. - Większość z nas odczuwa gorszy komfort życia. Od czasów pandemii otrzymywaliśmy dużo sygnałów o koniecznej pomocy i wsparcia osób, które chorowały. Dlatego tak szeroka pomoc. Budujemy, wyposażamy, wspomagamy rehabilitację. Wszystko po to, żeby zapewnić pomoc jak najbliżej miejsca zamieszkania - dodaje podkreślając, że województwo opolskie realizuje program polityki zdrowotnej, który podchodzi do pacjenta holistycznie.

  Zdjęcie (1/23)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-01-30 15:17:17 [83.26.158.*] id:1655761  
  devilopole: Napisał postów [736], status [rozpisany/na] Reputacja
  Trzeba dalej robić pieniądze na wirusie celebrycie.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2023-01-30 17:29:45 [194.29.182.*] id:1655768  
  niunia83: Napisała postów [172], status [wyjadacz] Reputacja
  nacie racje
  2023-01-30 17:28:30 [194.29.182.*] id:1655767  
  niunia83: Napisała postów [172], status [wyjadacz] Reputacja
  następna ulga dla nierobów i wyzyskiwaczy wirusa

  Nick:
  Treść: