• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1073
  • Dodano: 2023-01-16 / 15:41
  • Komentarzy: 0

  Dziś zaczynają się ferie zimowe. Jak w tym czasie podróżować taniej koleją?

  Teoretycznie od dziś (poniedziałek 16 stycznia), praktycznie od soboty trwają ferie w 5 województwach. Uczniowie będą odpoczywali 2 tygodnie. W pozostałych województwach rozpoczną się za tydzień, 2 lub za 4 tygodnie.

  Przerwa w nauce, w zależności od województwa zakończy się ostatecznie 26 lutego.

  Ferie zimowe

  Są organizowane w 4 terminach. Tak wygląda tegoroczny feryjny kalendarz z podziałem na województwa:

  1) 16-29 stycznia: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  2) 23 stycznia-5 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  3) 30 stycznia-12 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie);
  4) 13-26 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

  Następna przerwa w nauce -z okazji Wielkanocy - wypada od 13 do 18 kwietnia.

  Bilety kolejowe

  Tymczasem aż kilkanaście procent więcej trzeba zapłacić za podróż koleją. PKP Intercity drastycznie podniosło ceny biletów tuż przed feriami zimowymi, kiedy masa dzieci i młodzieży wyruszy na wypoczynek.

  Co to oznacza dla pasażerów?

  Że więcej zapłacą za bilet średnio o:
  • 17,8 proc. dla kategorii EIP;
  • 17,4 proc. dla kategorii EIC;
  • 11,8 proc. dla kategorii TLK/IC.

  Inny duży przewoźnik kolejowy (koleje regionalne) - Polregio - zmienił ceny biletów wraz ze zmianą rocznego rozkładu jazdy (11 grudnia). Średni wzrost cen biletów jednorazowych i miesięcznych można oszacować na niecałe 5 proc.

  Zniżki i upusty

  Podwyżka cen biletów kolejowych w pociągach PKP Intercity wielu z nas uderzy po kieszeni. Oczywiście są ulgi, z których mogą korzystać m.in. uczniowie, studenci, emeryci, posiadacze Karty Dużej Rodziny. Oni za bilet zapłacą o 30-50 proc. taniej.

  Jeszcze inne sposób podrzucił pasażerom portal subiektywnieofinansach.pl. Jaki czytamy, "wystarczy wykorzystać kilka trików, promocji, skorzystać z biletów łączonych lub grupowych, żeby podróżować tanio, a nawet bardzo tanio". Oto jakie sposoby podpowiada portal:

  Ulgi ustawowe

  Koleją podróżują za darmo dzieci do lat 4. Każdy emeryt lub rencista ma dwa przejazdy w roku tańsze o 37 proc.
  Poza tym PKP Intercity oferuje tanie bilety każdej osobie, która ukończyła 60 lat - zniżka wynosi 30 proc. Przy kontroli biletów wystarczy pokazać dokument potwierdzający tożsamość i wiek.

  Dzieci w wieku od przedszkolaka do ukończenia 2 roku życia, o ile się uczą, kupią bilet ze zniżką 37 proc. Studentom do ukończenia 26 roku życia oraz doktorantom w wieku do 35 lat przysługują bilety ze zniżką 51 proc.

  Posiadacze Karty Dużej Rodziny mają rabat na wszystkie pociągi Intercity w wysokości 37 proc.

  Super Promo od 19 zł

  To najbardziej popularny rabat na bilety w PKP Intercity. Polega na tym, że pierwszych 20 biletów w każdym pociągu jest sprzedawanych z 75-procentową zniżką. Np. w pociągach TLK i IC taryfa Super Promo pozwala kupić bilet po 19 zł. Trzeba oczywiście zaplanować podróż z wyprzedzeniem, bo w niektórych pociągach tanie bilety kończą się po kilkudziesięciu sekundach od otwarcia sprzedaży.

  Bilety po cenie Super Promo można łączyć ze zniżkami ustawowymi. A więc student - wylicza portal - jeśli załapie się na bilet zł 19 zł, może podróżować za 9,9 zł.

  Bilet rodzinny i "Taniej z bliskimi"

  Bilet rodzinny można kupić w najdroższych pociągach EIP lub EIC . W grupie musi być od 2 do 5 osób, a wśród nich dziecko do 16 roku życia. Wszyscy podróżni dostają 30 proc. zniżki.

  W pociągach TLK i IC obowiązuje analogiczny rabat "Taniej z bliskimi". Warunek jest taki, że trzeba kupić bilet przynajmniej jeden dzień wcześniej. 30 proc. zniżki dostaje grupa od 2 do 6 osób i nie musi w niej być dziecka.
  Jeśli wybieramy się w podróż we dwoje i nie kupujemy biletów w ostatniej chwili, to do wzięcia jest 45 zł (standardowa cena 150 zł, po rabacie 105 zł).

  Multiprzejazd

  Osoby, które podróżują poza najbardziej obłożonymi terminami (piątek, poniedziałek, weekend), mogą skorzystać z Multiprzejazdu, czyli biletu za 119 zł, który można wykorzystać na dowolną liczbę przejazdów od północy z wtorku na środę do północy z czwartku na piątek. Ta promocja obowiązuje tylko w pociągach TLK oraz IC.

  Wersją bardziej "luksusową" jest Multiprzejazd Max, który obowiązuje także w pociągach EIC oraz EIP. Tutaj również trzeba zacząć podróż we wtorek i skończyć w czwartek, zaś cena wynosi 239 zł. W przypadku pendolino trzeba dokupić miejscówkę.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".