• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 805
    • Dodano: 2023-01-13 / 16:19
    • Komentarzy: 3

    Zaakceptowano program "Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027"

    (Fot. UMWO)

    Uroczystym przekazaniem oficjalnej akceptacji Komisji Europejskiej programu "Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027" podczas konferencji w opolskim teatrze zainaugurowano realizację tego programu.


    "Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027" to rekordowe ponad 966 milionów euro dla regionu. To bardzo konkretny, kompleksowy program działań, kierowanych do mieszkańców województwa, w różnych obszarach ich życia.

    Obecne na uroczystej inauguracji programu przedstawicielki Komisji Europejskiej - Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Cinza Masina z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego podkreślały, że bardzo dobre negocjacje opolskiego programu zakończyły się pełnym sukcesem w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to nasz program - jako drugi w kraju - został podpisany przez Komisję Europejską.

    Teraz - 12 stycznia - odbyła się jego oficjalna inauguracja. Na tę uroczystą konferencję zaproszeni zostali samorządowcy, przedstawiciele środowisk nauki, kultury, zdrowia, przedsiębiorcy oraz liczni beneficjenci funduszy europejskich w regionie.

    Po pierwsze partnerstwo

    Marszałek Andrzej Buła, zwracając się do zebranych podkreślał, że "Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027" to wspólna praca, wspólne doświadczenia i wspólne refleksje. - Tak zaczyna się prawdziwe partnerstwo i właśnie praca nad tym programem była takim partnerstwem, za które wszystkim bardzo serdecznie dziękuję - mówił marszałek. Marszałek po raz kolejny zaznaczył, że takie wspólne podejmowanie decyzji będzie nam nadal towarzyszyć, także podczas realizacji programu. - Jeszcze w większym stopniu niż do tej pory będziemy zarządzać funduszami europejskimi poprzez subregiony, bo to się bardzo dobrze sprawdziło. Subregiony będą decydować o podziale jeszcze większych kwot niż dotychczas - wcześniej było to 14% naszego programu regionalnego, teraz będzie to już 27% całej kwoty - informował. Po raz pierwszy subregiony będą mogły decydować o podziale części pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego, czyli na tzw. projekty miękkie, kierowane bezpośrednio do mieszkańców.

    Dobrze przygotowani na wyzwania

    Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE mówiła, że wpływ funduszy unijnych na rozwój kraju i regionów widać na każdym kroku. Była pod wrażeniem - wraz z drugą przedstawicielką KE - wizyty w gminie Popielów z poprzedniego dnia, gdzie obydwie mogły się przekonać, jak w małej, wiejskiej gminie na każdym kroku widać efekty projektów europejskich. - O tym wpływie świadczą też liczby. Gdy Polska wstępowała do UE, to jej PKB wynosiło 44% średniej europejskiej, a dziś jest to już 57% - podkreślała. Mówiąc o opolskim programie na lata 2021-2027 podkreślała nasze największe wyzwania, jakimi są depopulacja czy stosunkowo niski poziom przedsiębiorczości, ale mówiła także, że program na te wyzwania odpowiada w bardzo dużym stopniu. - To bardzo ważne, że staracie się sprostać tym wyzwaniom, jednocześnie wykorzystując potencjał regionu i szanse, jakie posiadacie - mówiła.

    Cinza Masina z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego podkreślała natomiast komplementarność zawartych w programie działań infrastrukturalnych z działaniami miękkimi, kierowanymi do mieszkańców. - Bardzo dobrze widać waszą dbałość o potrzeby młodzieży, kobiet czy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym - mówiła Cinza Masina.

    Przygotowania i dobrego negocjowania opolskiego programu gratulował władzom regionu Piotr Zygadło z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. - Wszystkie programy regionalne udało się zatwierdzić do końca 2022 roku. Teraz trzeba szybko ruszać z konkursami i naborami, bo zegar "n+2" już zaczął tykać - mówił.

    Jak informował marszałek, na luty i marzec zaplanowane są spotkania we wszystkich subregionach, połączone z warsztatami, by pokazać więcej szczegółów programu i jak najlepiej się do nowych projektów przygotować. W lutym prawdopodobnie po raz pierwszy spotka się Komitet Monitorujący, a pierwsze nabory ruszą już w tym kwartale.

    A trochę liczb, dotyczących programu "Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027" tutaj.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-01-13 17:14:46 [188.146.192.*] id:1654793  
    skurvenson: Napisał postów [78], status [rozkręcił się] Reputacja
    hahaha, elegancko skopiowany artykuł bez podania źródła. ten link na końcu "tutaj" wam coś nie działa - nie skopiował się - ale pewnie nawet nie czytacie przed publikacją ;))

    Nick:
    Treść:
    2023-01-13 16:36:56 [83.4.163.*] id:1654790  
    dzony: Napisał postów [6530], status [VIP] Reputacja
    i tak dokładnie w ten sposób RFN odbudowało NRD !!!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2023-01-13 17:05:19 [83.4.163.*] id:1654792  
    dzony: Napisał postów [6530], status [VIP] Reputacja
    pomijając to, to i tak biurokracja przeje 70% tej KWOTY!!!