• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 5674
  • Dodano: 2023-01-02 / 09:32
  • Komentarzy: 1

  Prawie jak wiosna, ale woda nadal lodowata

  Miłośnicy zimnych kąpieli rozpoczęli noworoczną niedzielę od zanurzenia się w Kąpielisku Bolko. Temperatura na zewnątrz była iście wiosenna, ale zimna woda - jak mówią - nadal spełnia swoją rolę podczas morsowania.


  Opolskie morsy udowadniają, że nie ma złej pogody na zimową kąpiel na Kąpielisku Bolko. Bez względu na pogodę uparcie i systematycznie zanurzają swoje ciała w lodowatej wodzie. Dla niektórych było to drugie wejście w nowym roku (przypominamy, że grupa Morsy Opole przywitała Nowy Rok w wodzie).

  Mimo wiosennej aury woda cały czas ma zdrowotne właściwości.

  - Kiedy wchodzisz do zimnej wody, szczególnie w pełni sezonu, temperatura jest tak niska, że w pierwszym momencie może zaprzeć dech w piersiach. Na początku skóra będzie odczuwać delikatne ukłucia, ale można zniwelować je nakładając specjalne buty. Trzeba wiedzieć, że po pewnym czasie ciało zaaklimatyzuje się do niskiej temperatury i zaczniemy odczuwać przyjemność. Tego trzeba po prostu spróbować, bo jakkolwiek by się to uczucie zachwalało, to rację przyznają nam dopiero po samodzielnym wejściu - słyszymy. - W powietrzu czuć wiosnę, ale jeśli ktoś łudzi się, że w związku z tym woda jest ciepła to może się rozczarować. Cały czas jest zimna i spełnia warunki do nazywania tego wejścia "morsowaniem".

  Pierwsze twierdzenia o korzyściach zdrowotnych płynących z pływania w zimnej wodzie sięgają 400 roku p.n.e. Według Hipokratesa terapia wodą łagodziła zmęczenie. Z kolei Thomas Jefferson podobno stosował zimną kąpiel stóp każdego ranka przez sześć dekad, aby zachować zdrowie. Uważa się, że te korzyści zdrowotne są wynikiem reakcji fizjologicznych i środowiska biochemicznego wywołanych kontaktem z zimną wodą.

  Tymczasem na Kąpielisku Bolko sezon na zimowe kąpiele nadal trwa. Nie polecamy próbować wchodzić do zimnej wody w pojedynkę. Opolskie Morsy polecają się do wspólnej kąpieli i rozmów na temat zdrowotności tej metody.

  Zdjęcie (1/47)

  (Fot. Darek)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-01-03 22:12:46 [89.73.233.*] id:1654196  
  spalony: Napisał postów [386], status [maniak] Reputacja
  Ciepło było nie przesadzajcie

  Nick:
  Treść: