• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 2718
    • Dodano: 2022-12-29 / 16:39
    • Komentarzy: 2

    Inteligentny licznik prądu zamiast inkasenta. Zaoszczędzimy do 10 proc. energii

    Po Nowym Roku na dobre rozpocznie się montaż inteligentnych liczników prądu w naszych domach. Jest obowiązkowy. Akcja wymiany urządzeń potrwa kilka lat.

    Posiadacze inteligentnych liczników będą mogli liczyć na wiele korzyści, m.in. niższe rachunki za prąd i kontrolę nad tym, jak go wykorzystujemy.

    Co te jest?

    Inteligentne liczniki prądu - jak definiuje serwis deccoria.pl - to nowoczesne urządzenia pomiarowe. Ich główną zaletą jest transfer danych dotyczących zużycia prądu. Dzięki temu zbędny staje się tradycyjny inkasent.

    Z inteligentnych liczników prądu skorzystają jednak ci odbiorcy, którzy będą mieli możliwość śledzenia zużycia prądu w czasie rzeczywistym i będą rozliczani z bieżącego zużycia energii elektrycznej. A taką możliwość daje np. system OneMeter. Zamienia on tradycyjny cyfrowy licznik zużycia prądu w miernik inteligentny - wyjaśnia serwis onemeter.com. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie danych pomiarowych bezpośrednio do użytkownika końcowego.

    Instalacja - jak zapewnia serwis - jest bardzo prosta. Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji na telefon, drugim umieszczenie urządzenia przy liczniku. Nie potrzebujemy do tego pozwoleń od operatora, bo nadajnik nie zakłóca pracy licznika.

    Co to zmieni?

    Dzięki inteligentne licznikom prądu zaoszczędzimy nawet 10 proc. energii, którą na co dzień wykorzystujemy. A to oznacza - wylicza deccoria.pl - mniejsze rachunki za prąd i kontrolę nad rzeczywistym zużyciem prądu przez urządzenia domowe.

    Inteligentne liczniki prądu mają też przynieść korzyści wspólnotom mieszkaniowym. Jeśli zainstalują one w fotowoltaikę, inteligentne liczniki pozwolą na wewnętrzne rozliczanie zużytej energii. Obecnie jest to niemożliwe.

    Kiedy zacznie się wymiana?

    W grudniu 2023 roku. Akcja, za którą odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska, została rozłożona 4 etapy:
    1. do końca grudnia 2023 roku,
    2. do końca 2025 roku,
    3. do końca 2027 roku,
    4. do końca 2028 roku.

    Kto za to zapłaci?

    Wymiana liczników energii w całym kraju będzie kosztowała 9 mld zł. Sfinansują to spółki energetyczne. Resort klimatu chce, żeby koszt wymiany liczników nie przeniósł się ani na taryfę, ani na klientów. Dlatego ministerstwo poszukuje także możliwości finansowania akcji m.in. w Unii Europejskiej.

    Koszt wprowadzenia inteligentnych liczników prądu - mimo że bardzo wysoki - szybko ma się zwrócić. Ministerstwo szacuje, że w okresie do 15 lat odbiorcy powinni zaoszczędzić ponad 11 mld zł. Co więcej, proces wymiany liczników rozłożono na kilka lat po to, żeby spółki energetyczne poradziły sobie finansowo z tą operacją.




    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-12-30 09:22:55 [83.22.234.*] id:1653962  
    ktostamtaki: Napisała postów [542], status [starszy pismak] Reputacja
    Może uda mi się na tym liczniku zarobić od tysiąca do 5 milionów :D

    Nick:
    Treść:
    2022-12-29 22:16:41 [89.64.42.*] id:1653957  
    Peugeot406: Napisał postów [1004], status [stały bywalec] Reputacja
    Po co pisać o czymś, czego nie da się kupić: "OneMeter został wyprzedany! Dołącz do naszej listy oczekujących, aby otrzymać powiadomienie, gdy OneMeter będzie z powrotem w magazynie i uzyskać 10% zniżki!"

    Nick:
    Treść: