• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1132
  • Dodano: 2022-12-27 / 20:00
  • Komentarzy: 3

  Dlaczego marnujemy miliony ton żywności? Bo nie potrafimy inaczej

  (Fot. iStock)

  Za nami Boże Narodzenie. W lodówkach większości Polaków zostały spore zapasy jedzenia, a w pojemnikach nieświeże pieczywo. Ile z tego trafi wkrótce do śmietników? Bardzo dużo.

  Już co czwarty konsument przyznaje, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie, bo przygotował go zbyt dużo. Dlatego m.in.... - Skala marnowania żywności jest zbyt duża - podkreśla Mateusz Kowalczyk, współzałożyciel i prezes start-upu.

  W śmietnikach ląduje najwięcej chleba

  Co roku na świecie marnuje się ok. 1,3 mld ton żywności, która wciąż nadaje się do spożycia - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). W Polsce - według NIK- co roku na śmietniki trafia prawie 5 mln ton jedzenia, czyli co sekunda ląduje w nich 150 kg, najczęściej z powodu zepsucia lub przeterminowania.

  - Około 1/3 tego, co produkujemy, co trafia do sklepów, lokali i na nasze stoły, ostatecznie ląduje w śmietniku - podsumowuje w rozmowie z Newserią Mateusz Kowalczyk, szef start-upu.

  Jak wynika z raportu Federacji Polskich Banków Żywności, niemal połowie (49 proc.) Polaków zdarza się wyrzucać chleb. Owoce marnuje 46 proc., warzywa wyrzuca 37 proc. Polaków. Wysoko w tym zestawieniu są również wędliny (45 proc.) i jogurty (27 proc.).

  Czemu kupujemy za dużo pieczywa? FPBŻ tłumaczy, że wiele osób woli mieć je na zapas.

  Kupujemy też pieczywo kiepskiej jakości, które szybko się psuje. W przypadku owoców i warzyw jest trochę inaczej: lubimy takie, które nie mają żadnych skaz, np. bruzd czy nietypowego kształtu. Wydaje się nam, że skoro są ładne, to mogą poleżeć dłużej. Nie mogą.

  - Staramy się sprawić, żeby nie marnowało się aż tyle jedzenia - zapewnia Kowalczyk z Foodsi.

  Z aplikacją kupisz dużo taniej

  Foodsi to polski start-up w duchu zero waste. Rozwija aplikację umożliwiającą wykorzystanie nadwyżek jedzenia z restauracji, piekarni, sklepów i punktów gastronomicznych. Jej użytkownicy mogą kupić takie produkty o co najmniej 50 proc. taniej. Dzięki temu za pełnowartościowe jedzenie lub gotowe dania płacą znacznie mniej. Dla przedsiębiorców to dodatkowe źródło przychodów i oszczędność kosztów związanych z utylizacją produktów. A finalnie mniej jedzenia trafia na śmietnik.

  W efekcie... - Zainteresowanie sklepów i restauracji jest coraz większe - podkreśla Mateusz Kowalczyk. - Kiedy startowaliśmy w 2019 roku, wyglądało to trochę inaczej. Wtedy nasi potencjalni partnerzy czuli się wręcz obrażeni tym, że sugerujemy, że u nich się coś wyrzuca. W tej chwili jesteśmy coraz popularniejszym narzędziem. Udało nam się uratować już bardzo dużo jedzenia. Niebawem przekroczymy milion uratowanych paczek żywnościowych, co zajęło nam 2 lata. Myślę, że kolejny milion zamknie się w kilka miesięcy.

  Kwiaty, karma i kosmetyki

  Systematycznie rośnie także liczba użytkowników aplikacji mobilnej Foodsi. Są wśród nich głównie mieszkańcy dużych miast, bo to na nich skupia się działalność start-upu. Niebawem jednak ma się to zmienić.

  - Będziemy docierać również do mniejszych miejscowości, które mają na swojej mapie piekarnie, kawiarnie, restauracje czy sklepy, w których istnieje problem marnowania żywności - zapowiada Kowalczyk.

  I dodaje: - Ostatnio trochę inaczej patrzymy na rynek. Rozmawiamy z producentami różnych biznesów, bo widzimy, że coraz więcej zasobów jest spisanych na straty. Dlatego zaczęliśmy ratować również kwiaty, które więdną w kwiaciarniach, a wciąż mogą udekorować czyjś salon, jedzenie dla zwierząt czy kosmetyki z różnych drogerii, które też mają określoną datę przydatności.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-12-28 10:36:45 [89.67.3.*] id:1653881  
  DonPedro69: Napisał postów [11138], status [VIP] Reputacja
  Nie marnuję i nie wyrzucam żywności, to kwestia wychowania! "Nie wyciepuj chleba, bo jescy ci go braknie!" - każdy niech zacznie od siebie.

  Nick:
  Treść:
  2022-12-27 23:05:08 [185.127.22.*] id:1653873  
  Rolnikos: Napisała postów [9258], status [VIP] Reputacja
  Nic nie marnuje wszystko zjem wystarczy racjonalnie kupować żywność nic za dużo kupować co się szybko psuje :)

  Nick:
  Treść:
  2022-12-27 21:14:06 [83.4.128.*] id:1653868  
  [moderacja]: Napisał postów [5476], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść: