• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1117
    • Dodano: 2022-12-27 / 20:00
    • Komentarzy: 3

    Dlaczego marnujemy miliony ton żywności? Bo nie potrafimy inaczej

    (Fot. iStock)

    Za nami Boże Narodzenie. W lodówkach większości Polaków zostały spore zapasy jedzenia, a w pojemnikach nieświeże pieczywo. Ile z tego trafi wkrótce do śmietników? Bardzo dużo.

    Już co czwarty konsument przyznaje, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie, bo przygotował go zbyt dużo. Dlatego m.in.... - Skala marnowania żywności jest zbyt duża - podkreśla Mateusz Kowalczyk, współzałożyciel i prezes start-upu.

    W śmietnikach ląduje najwięcej chleba

    Co roku na świecie marnuje się ok. 1,3 mld ton żywności, która wciąż nadaje się do spożycia - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). W Polsce - według NIK- co roku na śmietniki trafia prawie 5 mln ton jedzenia, czyli co sekunda ląduje w nich 150 kg, najczęściej z powodu zepsucia lub przeterminowania.

    - Około 1/3 tego, co produkujemy, co trafia do sklepów, lokali i na nasze stoły, ostatecznie ląduje w śmietniku - podsumowuje w rozmowie z Newserią Mateusz Kowalczyk, szef start-upu.

    Jak wynika z raportu Federacji Polskich Banków Żywności, niemal połowie (49 proc.) Polaków zdarza się wyrzucać chleb. Owoce marnuje 46 proc., warzywa wyrzuca 37 proc. Polaków. Wysoko w tym zestawieniu są również wędliny (45 proc.) i jogurty (27 proc.).

    Czemu kupujemy za dużo pieczywa? FPBŻ tłumaczy, że wiele osób woli mieć je na zapas.

    Kupujemy też pieczywo kiepskiej jakości, które szybko się psuje. W przypadku owoców i warzyw jest trochę inaczej: lubimy takie, które nie mają żadnych skaz, np. bruzd czy nietypowego kształtu. Wydaje się nam, że skoro są ładne, to mogą poleżeć dłużej. Nie mogą.

    - Staramy się sprawić, żeby nie marnowało się aż tyle jedzenia - zapewnia Kowalczyk z Foodsi.

    Z aplikacją kupisz dużo taniej

    Foodsi to polski start-up w duchu zero waste. Rozwija aplikację umożliwiającą wykorzystanie nadwyżek jedzenia z restauracji, piekarni, sklepów i punktów gastronomicznych. Jej użytkownicy mogą kupić takie produkty o co najmniej 50 proc. taniej. Dzięki temu za pełnowartościowe jedzenie lub gotowe dania płacą znacznie mniej. Dla przedsiębiorców to dodatkowe źródło przychodów i oszczędność kosztów związanych z utylizacją produktów. A finalnie mniej jedzenia trafia na śmietnik.

    W efekcie... - Zainteresowanie sklepów i restauracji jest coraz większe - podkreśla Mateusz Kowalczyk. - Kiedy startowaliśmy w 2019 roku, wyglądało to trochę inaczej. Wtedy nasi potencjalni partnerzy czuli się wręcz obrażeni tym, że sugerujemy, że u nich się coś wyrzuca. W tej chwili jesteśmy coraz popularniejszym narzędziem. Udało nam się uratować już bardzo dużo jedzenia. Niebawem przekroczymy milion uratowanych paczek żywnościowych, co zajęło nam 2 lata. Myślę, że kolejny milion zamknie się w kilka miesięcy.

    Kwiaty, karma i kosmetyki

    Systematycznie rośnie także liczba użytkowników aplikacji mobilnej Foodsi. Są wśród nich głównie mieszkańcy dużych miast, bo to na nich skupia się działalność start-upu. Niebawem jednak ma się to zmienić.

    - Będziemy docierać również do mniejszych miejscowości, które mają na swojej mapie piekarnie, kawiarnie, restauracje czy sklepy, w których istnieje problem marnowania żywności - zapowiada Kowalczyk.

    I dodaje: - Ostatnio trochę inaczej patrzymy na rynek. Rozmawiamy z producentami różnych biznesów, bo widzimy, że coraz więcej zasobów jest spisanych na straty. Dlatego zaczęliśmy ratować również kwiaty, które więdną w kwiaciarniach, a wciąż mogą udekorować czyjś salon, jedzenie dla zwierząt czy kosmetyki z różnych drogerii, które też mają określoną datę przydatności.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-12-28 10:36:45 [89.67.3.*] id:1653881  
    DonPedro69: Napisał postów [11078], status [VIP] Reputacja
    Nie marnuję i nie wyrzucam żywności, to kwestia wychowania! "Nie wyciepuj chleba, bo jescy ci go braknie!" - każdy niech zacznie od siebie.

    Nick:
    Treść:
    2022-12-27 23:05:08 [185.127.22.*] id:1653873  
    Rolnikos: Napisała postów [9257], status [VIP] Reputacja
    Nic nie marnuje wszystko zjem wystarczy racjonalnie kupować żywność nic za dużo kupować co się szybko psuje :)

    Nick:
    Treść:
    2022-12-27 21:14:06 [83.4.128.*] id:1653868  
    [moderacja]: Napisał postów [5453], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść: