• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 616
  • Dodano: 2022-12-21 / 18:23
  • Komentarzy: 0

  Żywy prezent pod choinką często zostaje bez domu. Przemyślmy swoje podarunki

  (Fot. Dżacheć)

  Zakup zwierzęcia pod choinkę nie jest dobrym pomysłem. Niestety, duża część żywych prezentów świątecznych w okresie wiosennym zostaje wywożona do schroniska, podrzucana do innych domów a w najgorszym przypadku porzucana.


  Świąteczna atmosfera, piękna kolorowa choinka, ciepłe kapcie, rodzina, pierwsza gwiazdka i uśmiech dziecka, kiedy spod choinki wyskakuje...przepiękny szczeniak. Niestety - radość bardzo często kończy się wraz ze ściągnięciem ozdób świątecznych, a słodkie czworonożne świąteczne prezenty szybko rosną i stają się problemem. Ostatecznie, kiedy z problemem przestajemy sobie radzić - pozbywamy się go. W tym wypadku zwierzęta bardzo często trafiają do schroniska, a w najgorszym wypadku są porzucane.

  Miłośnicy i obrońcy zwierząt jak co roku apelują o to, by nie kupować zwierząt w świątecznym prezencie. Warto wziąć pod uwagę, że jedna nieprzemyślana decyzja, to bardzo często zwierzęce cierpienie na całe życie. Mowa tu nie tylko o niezwykle popularnych psach czy kotach. Zakup świnki morskiej czy chomika również jest decyzją na wiele lat, co ważne - nie możemy podejmować takiej decyzji za osobę, której chcemy podarować zwierzę.

  To prawda, że dzieci powinny wychowywać się w domu, gdzie są zwierzęta. Obcowanie z naturą musi być jednak przemyślane. Nie zawsze świąteczny - żywy podarek - trafia do dzieci. Takie prezenty sprawiają sobie także dorośli. Pozostają jeszcze kwestie finansowe. Czy na pewno obdarowana osoba może sobie pozwolić na dodatkowe wydatki? Szczepienia, zabiegi pielęgnacyjne, zakup dobrej karmy, wizyty u weterynarza? Koniecznie musimy wziąć to pod uwagę.

  - Każdy pies, kot, świnka morska, papużka czy inne zwierzę pragnie mieć kochający dom. Chce mieć swojego człowieka, który będzie je kochał i będzie o nie dbał. Warto pamiętać, że zwierzęta są istotami mającymi uczucia i odczuwają miłość, ból czy tęsknotę. Żyją długo, czasem do kilkunastu lat jak psy czy koty lub krócej jak świnki morskie i chomiki. Są też takie zwierzęta, jak papugi czy żółwie, które żyją 40 - 80 lat - informują miłośnicy zwierząt.

  Warto wziąć pod uwagę, że posiadanie pupila wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale też wyrzeczeniami. Od tej pory inaczej planuje się wakacje, zmieniają się codzienne rytuały, właściwie możemy zapomnieć o swoim dotychczasowym życiu obojętnie czy było mocno aktywne czy spokojne.

  Również pracownicy opolskiego schroniska studzą przedświąteczne zapędy odwiedzających. Tłumaczą to tym, że bardzo często zwierzaki mimo zapewnień nabywców - zaraz wracają z powrotem.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".