• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 993
  • Dodano: 2022-12-09 / 09:00
  • Komentarzy: 2

  Pieniądze na dekoder lub telewizor czekają tylko do końca roku

  (Fot. iStock)

  Powoli kończy się termin składania wniosków w programie dopłat 100 lub 250 zł do sprzętu telewizyjnego. Warto się pospieszyć i nie czekać do ostatniej chwili.

  W Polsce ta zmiana zaczęła się wiosną tego roku, a zakończyła pod koniec czerwca. Wtedy w całym kraju został wyłączony dotychczasowy sygnał telewizji naziemnej i zastąpiony sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej (przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC).

  Te zmiany oznaczają dla widzów nową jakość i więcej możliwości. Mowa o tzw. telewizji hybrydowej, która daje użytkownikowi dostęp do dodatkowych informacji. Na przykład będzie mógł przeczytać na ekranie o aktorach występujących w filmie czy składach drużyn piłkarskich.

  4 mln Polaków bez odpowiedniego sprzętu
  Kiedy ta zmiana wchodziła w życie to ok. 4 mln Polaków nie miało w swoich domach odpowiedniego sprzętu. Pod koniec procesu liczba ta spadła do ok. 1,5 mln. Obecnie jest to ok. 1 mln.
  Jeżeli ktoś nie ma odpowiedniego telewizora (lub podłączonego do niego dekodera), to odbiera wyłącznie programy TVP i dwa niszowe programy komercyjne. Nie ma dostępu np. do TVN czy Polsatu.
  Początkowo sprawa miała wyglądać inaczej. Osoba bez właściwego sprzętu miała w ogóle stracić sygnał, ale ostatecznie TVP dostała zgodę na dłuższe nadawanie w starej technologii. Władza tłumaczyła to wojną w Ukrainie. MSWiA wyjaśniało, że w chwili zagrożenia informacje o nim będą wyświetlane w telewizorach i powinny one dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

  Najwięcej osób skorzystało z usług poczty
  Każdy, kto musi wymienić sprzęt, może skorzystać z rządowej dopłaty: 100 zł do zakupu dekodera lub 250 zł do nowego telewizora.

  Najprościej wniosek można złożyć za pośrednictwem Poczty Polskiej. Właśnie taki sposób wybrało najwięcej Polaków, bo dzięki temu...
  - Wsparcie w skorzystaniu z dopłat do zakupu telewizora lub dekodera można uzyskać w całej Polsce. To ważne dla osób, które nie są biegłe w obsłudze komputera lub nie posiadają łącza internetowego, które pozwoliłoby im na złożenie elektronicznego wniosku o wsparcie - informuje PP. I wylicza, że za jej pośrednictwem złożono już 500 tys. wniosków o dofinansowanie.

  - A dofinansowanie zakupu odbiornika cyfrowego otrzymało dotychczas blisko 600 tysięcy osób - uzupełnia te dane rząd.

  Tylko do końca 2022 roku
  Trzeba pamiętać, że nie każdy sklep (stacjonarny lub internetowy) honoruje kody. Można je zrealizować w wybranych placówkach, których lista znajduje się w tym miejscu.

  Wnioski - przypomnijmy raz jeszcze - można składać tylko do końca roku. Więcej informacji o programie w tym miejscu.

  Można także wysłać pytania na adres cyfrowaTV@coi.gov.pl lub zadzwonić na infolinię pod nr. 42 253 54 30 w godz. 7-18 i w soboty w godz. 10-18.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-12-09 19:08:22 [89.64.46.*] id:1652987  
  Szubrawca: Napisał postów [422], status [maniak] Reputacja
  Wziąć 250 zł za dekoder, płac 350 za rok do końca życia ;) Interes przewuj

  Nick:
  Treść:
  2022-12-09 11:33:25 [46.134.77.*] id:1652966  
  liberty: Napisał postów [5327], status [Szycha] Reputacja
  Bierzcie kasę potem będą wiedzieli kto ma tv i będą chcieli od was haracz za tv czyli tzw abonament RTV który jest podatkiem którego nie powinno być bo TVP dostanie 3 mld zł i ma kasę z reklam wiec biedne nie jest

  Nick:
  Treść: