- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 940
- Dodano: 2022-12-01 / 16:30
- Komentarzy: 0
Metodą "na policjanta" oszukali dwie seniorki
Oszuści znów są aktywni na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Działając metodą "na policjanta" dzwonią do seniorów i próbują wyłudzić pieniądze. Niestety pomimo naszych licznych apeli, dwie spośród kilkudziesięciu prób okazały się udane. 79-letnia kobieta straciła blisko 25 tys. złotych. Drugą poszkodowaną jest 70-latka, która przekazała oszustom 35 tys. złotych.
Wczoraj (30 listopada) kędzierzyńsko-kozielscy policjanci odebrali kilkadziesiąt telefonów od mieszkańców naszego powiatu o próbach oszustwa metodą "na policjanta". Zdecydowana większość rozmówców zorientowała się w porę, że nie rozmawia z funkcjonariuszem, tylko z oszustem i zakończyła połączenie. Jednak spośród kilkudziesięciu prób, dwie niestety były udane.
Scenariusz w obu przypadkach był taki sam. Mężczyzna przedstawiający się jako funkcjonariusz Policji dzwonił na numer telefonu stacjonarnego i informował rozmówcę o tym, że oszczędności zgromadzone na koncie bankowym są zagrożone. Aby uchronić swoje oszczędności i jednocześnie pomóc Policji w namierzeniu i zatrzymaniu przestępców, dzwoniący do seniorów mężczyzna polecił wypłatę środków z konta bankowego, a następnie przekazanie pieniędzy "policjantowi". Pokrzywdzone osoby zostały zapewnione przez oszusta, że gdy "działania Policji" zostaną zakończone, gotówkę będzie można odebrać w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.
W ten sposób 79-letnia mieszkanka Kędzierzyna-Koźla straciła blisko 25 tys. złotych. Seniorka, zgodnie z podaną przez telefon instrukcją przygotowała pieniądze i wyrzuciła torbę z gotówką przez okno, gdzie czekał rzekomy policjant. Drugą ofiarą przestępców była 70-letnia kobieta, która początkowo nie wierzyła, że dzwoni do niej funkcjonariusz. Aby zyskać zaufanie 70-latki, oszust polecił jej zadzwonić pod nr alarmowy. Kobieta wybrała numer na klawiaturze i nie kończąc poprzedniej rozmowy cały czas rozmawiała z tymi samymi oszustami - oczywiście "tożsamość policjanta" została potwierdzona. Pokrzywdzona utwierdzona w przekonaniu, że pomaga Policji, poszła do banku i wzięła pożyczkę na 35 tys. złotych. Następnie, zgodnie z poleceniem oszusta, zostawiła pieniądze w wyznaczonym miejscu.
Przypominamy, że ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy przestępcy, nie cofną się przed niczym. Wykorzystują różne triki socjotechniczne. Pojawiające się w większości przypadków presja czasu i poczucie zagrożenia, mają na celu wystraszenie rozmówcy i spowodowanie by działał pod wpływem emocji.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.