W ramach projektu urząd marszałkowski ogłosił dwa konkursy - konkurs plastyczny pn. "Drugie życie odpadów" oraz konkurs na reportaż pn. "Dzień Ziemi - sprzątam i dbam o moją najbliższą okolicę". Konkursy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Do konkursu plastycznego "Drugie życie odpadów" złożone zostały 263 prace plastyczne w kategoriach "dzieło sztuki" oraz "sztuka użytkowa". W sumie nagrodzono aż 166 osób! W konkursie na reportaż o nagrody walczyły 43 realizacje, spośród których jury wybrało trzy najlepsze.
Podczas gali w opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego można było zobaczyć wystawę prac laureatów konkursu plastycznego. - Można na niej zobaczyć, co ciekawego dzieci przygotowały, jak są kreatywne, jak fantastycznie wykorzystują odpady, dając im drugie życie - mówiła Agnieszka Okupniak, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu UMWO.
Marszałek województwa Andrzej Buła zwracał uwagę na fakt, że na co dzień korzystanie z funduszy europejskich to dla nas wszystkich najczęściej inwestycje, nowe drogi czy remonty budynków. - Ale są projekty, które pozwalają nam zająć się bardzo atrakcyjną edukacją. To jeden z nich - podkreślał i mówił, że tak naprawdę my, dorośli, mamy rady na odpady, ale chcieliśmy, żeby dzieci nam pokazały, jakie są ich rady na odpady. - Żeby poprzez swoje zdolności artystyczne wyraziły to, co jest dla nich ważne w dbaniu o środowisko. Żeby pokazały, jak zwracać uwagę dorosłych, żebyśmy i my przywiązywali większą wagę do tego typu przedsięwzięć - mówił marszałek. Dlatego podczas gali członkowie zarządu województwa dziękowali wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom za ogromne zaangażowanie, niebywałą kreatywność i pomysłowość, które znalazły odzwierciedlenie pracach konkursowych, zarówno plastycznych, jak i w reportażach.
- Mamy nadzieję, iż wspólne przygotowywanie prac plastycznych i reportaży było nie tylko ciekawą formą zajęć, ale poszerzyło wiedzę uczniów na temat prawidłowego postępowania z odpadami, wpłynęło też na kształtowanie postaw, sprzyjających trosce o nasze środowisko - mówili.
Członek zarządu województwa Antoni Konopka podkreślał, że jest mocno usatysfakcjonowany tak dużą liczbą młodych ludzi na gali. - Kiedy rodził się pomysł tego projektu, to największy nacisk chcieliśmy właśnie położyć na edukację, żeby już od najmłodszych lat uczyć oszczędzania i prawidłowego postępowania z odpadami - mówił.
Zadowoleni też byli uczestnicy i ich opiekunowie. Łukasz Dziarmaga z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przechodzie mówił, że to wspaniała inicjatywa. - A nasi uczniowie zdobyli tutaj pierwsze miejsca - informował z dumą, dziękując jednocześnie inicjatorom i organizatorom.
Projekt "MAMY RADY NA ODPADY - kampania edukacyjna na terenie województwa opolskiego" współfinansowany jest z RPO WO 2014-2020.