• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1475
    • Dodano: 2022-11-04 / 17:23
    • Komentarzy: 0

    Inicjatywa lokalna - 10 na 15 złożonych wniosków zostanie zrealizowanych

    (Fot. Lista wniosków przyjątych do realizacji)

    Wszystkie zadania zgłoszone w ramach Inicjatywy Lokalnej zostały ocenione formalnie i merytorycznie przez właściwe wydziały Urzędu Miasta Opola lub jednostki miejskie oraz zaopiniowane przez Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej. W Opolu zostanie zrealizowanych 10 na 15 złożonych wniosków.


    Aktywności w ramach Inicjatyw Lokalnych tym różnią się od propozycji Budżetu Obywatelskiego, że nie wystarczy ich zaproponować i potem zbierać na nie głosy zwolenników, lecz trzeba się też osobiście zaangażować. Tu nie liczą się same pomysły, również deklaracja, ile dla ich realizacji pomysłodawcy są w stanie dać od siebie, jak duża to będzie grupa, jak szerokie przewidują działania, głównie, rzecz jasna, wolontariackie.

    W istocie Inicjatywy Lokalne to forma umowy między mieszkańcami - inicjatorami a instytucją publiczną. Ta ostatnia daje pieniądze, ci pierwsi poświęcają swój czas. Inicjatywy sprzyjają więc także społecznej integracji, zacieśniają sąsiedzkie relacje, co w dobie powszechnej anonimowości jest nie do przecenienia.

    Tegoroczny nabór zgłoszeń zamknięty został 15 września. - W jego ramach napłynęło 15 zgłoszeń - informuje Dorota Piechowicz-Witoń, naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. - Z tego do realizacji wyłoniono 10 inicjatyw opiewających na blisko 100 tysięcy złotych, warto podkreślić, że w każdym takim przypadku wkład finansowy miasta nie może przekroczyć 10 tysięcy złotych. Podobnie jak pomysły Budżetu Obywatelskiego, i tu wybrane projekty będą realizowane w kolejnym, czyli 2023 roku. Lista projektów znajduje się na zdjęciu w galerii.

    Wsparcie finansowe Miasta nie będzie przekazywane mieszkańcom w formie dotacji. Miasto wspiera realizację zadań w sposób organizacyjny, rzeczowy oraz finansowy, m.in. poprzez zakup usług, czy też materiałów niezbędnych do realizacji inicjatywy lokalnej. Mieszkańcy mogą otrzymać od wydziałów Urzędu Miasta Opola lub jednostek miejskich, na czas trwania umowy rzeczy konieczne do wykonania inicjatywy lokalnej, natomiast nie mogą czerpać z niej zysku.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".