• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 7170
  • Dodano: 2022-11-03 / 18:54
  • Komentarzy: 2

  Miasto dołoży brakującą kwotę na przebudowę placu dworcowego w Opolu

  Radni zgodzili się dołożyć brakującą kwotę na przebudowę placu przed Dworcem Głównym. Dzięki temu urząd miasta będzie mógł wreszcie rozstrzygnąć przetarg na przebudowę tego miejsca według koncepcji, jaką założono wcześniej.


  Zmiana oblicza placu przed Dworcem Głównym w Opolu to pomysł Urzędu Miasta Opola, który ogłosił w 2018 roku konkurs na nową koncepcję. Miasto Opole na przełomie czerwca i lipca ogłosiło przetarg na przebudowę placu przed dworcem PKP. Po otwarciu ofert był spory problem. Najtańsza przekracza założony budżet bisko o 50 procent. Kolejny problem okazał się taki, że miasto nie chciało dokładać do tej inwestycji.

  Podczas październikowej sesji Rady Miasta Opola, radni zgodzili się na zmiany w budżecie miasta i przekazali dodatkowe 3,5 mln złotych na przebudowę placu przed dworcem głównym PKP.

  - To miejsce, które powinno być wizytówką miasta, jako pierwsze widzą je ludzie przyjeżdżający do Opola koleją, znajduje się w centrum, przy jednym z najpiękniejszych dworców PKP w Polsce, musimy je zmienić - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

  Budowa placu dworcowego miała uzupełnić Centrum Przesiadkowe Opole-Główne. Oczekiwano nowoczesnej przestrzeni, która umożliwi dostosowanie nowego placu do powstającego w ramach przebudowy m.in. parkingu czy pasażu handlowego. Dodatkowym elementem, który miał wpływ na projekt są wymogi planu zagospodarowania przestrzennego, który zobowiązuje do zaprojektowania minimum 40% powierzchni biologicznie czynnej.

  Zaprojektowano zarówno przestrzenie zacienione jak i nasłonecznione, miejsce spotkań w postaci "pawilonu odpoczynku", a także plac zabaw dla dzieci, pagórki oraz wysoką zieleń dodatkowo izolującą akustycznie.
  Tak utworzona przestrzeń tworzy współczesny zurbanizowany Park Miejski, który nie stanowi wyraźnej granicy pomiędzy obszarami utwardzonymi a samym parkiem. Stylistyka projektowanego placu dworcowego nawiązuje materiałami do zrealizowanego projektu ulicy Krakowskiej.

  Zdjęcie (1/9)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-11-04 01:12:02 [46.134.118.*] id:1651146  
  liberty: Napisał postów [5189], status [Szycha] Reputacja
  Czyli miasto dołoży żeby zabetonować plac przed dworcem i poczta główna bo co im nie pasuje w tym jak teraz plac wyglada? Nie wspomnę już o tym ze idioci wycięli kilka drzew na placu niepotrzebnie

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-11-07 15:30:16 [89.67.15.*] id:1651331  
  wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
  Ty byłeś ostatnio na tym terenie? Wygląda jak pobojowisko bo było tam zaplecze budowy.